Andrzej Duda w drodze do Chin odwiedził Gruzję: Sytuacja wokół Ukrainy emanuje na porządek całego świata

Prezydent Andrzej Duda w drodze na igrzyska olimpijskie w Pekinie zatrzymał się w Tbilisi, gdzie spotkał się z prezydentką Gruzji Salome Zurabiszwili. Głowy państw rozmawiały na temat Ukrainy i rosyjskiej agresji. - Ukraina to nasz sąsiad, dlatego z ogromnym niepokojem patrzymy na sytuację, która tam się dzieje - powiedział prezydent RP.
Zobacz wideo Ekspert CitizenLab: Przypadków inwigilacji będzie znacznie, znacznie więcej

Prezydent Andrzej Duda w drodze na otwarcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie zatrzymał się w Tbilisi. Zanim jednak spotka się z przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem, z przywódcą Chin Xi Jinpingiem oraz z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, rozmawiał w czwartek (3 lutego) z prezydentką Gruzji Salome Zurabiszwili na temat tego, co się dzieje w związku z napiętą sytuacją na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

- Jestem w Gruzji nie po raz pierwszy. To kolejna moja przyjacielska wizyta u naszego sojusznika, z którym też odczuwam szczególny związek emocjonalny. To właśnie w obronie Gruzji w 2008 roku, w czasie rosyjskiej inwazji na Gruzję, był tutaj mój prezydent [...] Lech Kaczyński - powiedział na konferencji Andrzej Duda. - Ważne jest, aby nastąpiła deeskalacja zdarzeń. Ważne jest, aby kraje wschodnie brały w tym udział. Ważne jest, aby Rosja zrozumiała, jak ważny jest pokój - podsumowała Salome Zurabiszwili.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Andrzej Duda w samolocie na trasie Tallinn - Warszawa, 23.08.2015.Andrzej Duda chce wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Pekinie

Andrzej Duda spotkał się z prezydentką Gruzji. "Jeden temat - bezpieczeństwo w Europie Wschodniej"

"Temat jest praktycznie wyłącznie jeden: sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej" - napisał na Twitterze komentarz dotyczący spotkania głów państw szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Podczas konferencji Andrzej Duda podziękował prezydentce Gruzji za konsultacje oraz za to, że mógł się podzielić wiedzą i spojrzeniem "z tej drugiej strony Ukrainy". - O ile Gruzja jest po stronie wschodniej Ukrainy, to Polska jest bezpośrednio po stronie zachodniej. Ukraina to nasz sąsiad, dlatego z ogromnym niepokojem patrzymy na tę sytuację, która tam się dzieje - podkreślił Duda. 

- Cieszę się, że mogłem odbyć z panią prezydent te konsultacje w sprawie sytuacji w Europie, sytuacji wokół Ukrainy, ale chcę podkreślić sytuacji, która emanuje na porządek całego świata - ocenił prezydent. 

Zurabiszwili mówiła natomiast, że w obliczu koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą ważna jest  "deeskalacja, w której osiągnięciu powinny brać udział kraje wschodniej Europy". - Gruzja ponownie deklaruje solidarność z Ukrainą. Ważne, byśmy wszyscy razem - także kraje zachodnie, cała Europa - przekazywali, jak istotne są dla nas bezpieczeństwo i pokój. Jesteśmy krajem, który bardzo dobrze wie, czym jest okupacja - mówiła prezydentka Gruzji. Przypomniała też, że część Gruzji wciąż jest kontrolowana przez oddziały prorosyjskie i dodała, że w XXI wieku "nie ma miejsca na politykę mocarstwową". 

LekiLek na COVID-19. Wirusolog: Jego skuteczność wynosi powyżej 80 proc.

Więcej o: