Posłowie dostali niższe pensje przez Polski Ład, ale część pieniędzy wróciła. Soboń komentuje

Onet podaje, że Kancelaria Sejmu przelała posłom część pieniędzy, które wcześniej stracili w związku ze zmianami podatkowymi w ramach Polskiego Ładu. Na konta parlamentarzystów miały trafić przelewy w wysokości 425 zł. Do doniesień portalu odniósł się wiceminister finansów Artur Soboń. "Nie ma żadnej zmiany, która poprawiłaby sytuacje posłów w związku z Polskim Ładem" - podkreślił.

Onet podał, że posłowie i senatorowie w związku ze zmianami Polskiego Ładu dostali pensje nawet o 1400 zł niższe. W ubiegły piątek, jak informuje portal, posłowie otrzymali jednak przelewy w wysokości 425 zł. Jak czytamy w artykule, informację potwierdziło kilkunastu posłów. W tytule przelewu wpisano: "Kwota wolna od podatku 01/22".

Zobacz wideo Polski Ład nie wypalił? Ozdoba: Złapaliśmy gumę w ewidentny sposób

Polski Ład. Onet: 425 zł wróciło na konta posłów

Jak zauważa portal, 425 zł to tyle, ile wynosi kwota zmniejszająca podatek. "Wynika ona z kwoty wolnej od podatku, która od tego roku wynosi 30 tys. zł. Dzięki niej pracownicy oddają o 425 zł miesięcznie mniej do fiskusa, jeśli wcześniej złożyli formularz PIT-2" - czytamy. 

Onet zapytał o sprawę Centrum Informacyjne Sejmu. "Pierwotnie Kancelaria Sejmu wypłaciła posłom uposażenie poselskie za styczeń 2022 r. bez zmniejszania zaliczki na podatek o ww. kwotę 425 zł i jednocześnie wystąpiła do Krajowej Informacji Skarbowej (…) z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej powyższego zagadnienia. Interpretacja taka powstała i została do Kancelarii Sejmu przesłana. Potwierdza ona, że posłowie mogą korzystać z wyżej opisanej możliwości" - czytamy w odpowiedzi. CIS informuje, że "posłowie nie zostali w żaden sposób uprzywilejowani w stosunku do pozostałych obywateli zatrudnionych na podstawie umów o pracę i korzystających z tych samych rozwiązań podatkowych". Podkreśla też, że "przelewy te nie miały też związku z tak zwaną ulgą dla klasy średniej, która posłów nie obejmuje".

Na początku tygodnia dziennikarz Radia ZET informował, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów tak, aby nie stracili na Polskim Ładzie. "Pod uwagę brane jest między innymi wydanie interpretacji, że posłowie i senatorowie to osoby fizyczne wykonujące działalność polityczną" - podawał Mariusz Gierszewski z Radia ZET. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Rząd te doniesienia dementował. "Nie będzie żadnych specjalnych, dodatkowych korzyści dla parlamentarzystów. MF pracuje nad przepisami, o których niedawno informowaliśmy na konferencji" - pisał rzecznik rządu Piotr Müller. 

Do czwartkowych doniesień Onetu odniósł się Artur Soboń, wiceminister finansów. "Manipulacja! Nie ma żadnej zmiany, która poprawiłaby sytuacje posłów w związku z Polskim Ładem. Posłowie dostali wyrównanie zaliczek dokładnie tak jak np. emeryci. Stanowisko skarbówki ws. uposażeń posłów jest niezmienne" - stwierdził. 

Więcej o: