Rafał Trzaskowski do rządu: Jesteście jak komuna - rozwiązujecie problemy, które sami stworzyliście

"Jesteście jak komuna - bohatersko rozwiązujecie problemy, które sami stworzyliście, płacąc za to miliony złotych. Kpina" - ocenił działania rządu w sprawie kopalni Turów Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy odpisał w ten sposób rzecznikowi rządu, który przywołał go w jednym ze swoich wpisów.

"Niedawno Rafał Trzaskowski o wstrzymaniu wydobycia węgla w kopalni Turów mówił, że 'ma innego wyjścia'. Otóż okazało się, że jest! Udowadnia to podpisana umowa przez Mateusza Morawieckiego" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. I dodał "trudna batalia, ale skuteczna. Inna droga niż polityka gaszenia światła w wykonaniu Platformy Obywatelskiej". 

Zobacz wideo Hołownia o współpracy z Trzaskowskim: To nie "Tinder polityczny" ani randka w ciemno

Rafał Trzaskowski: Z naszych podatków zapłacona będzie wielomilionowa ugoda

Prezydent warszawy szybko odpowiedział na słowa Müllera. "Rzecznik rządu po dzisiejszym 'sukcesie' w sprawie Turowa postanowił uderzyć... we mnie. Panie rzeczniku - w sprawie Turowa przede wszystkim mówiłem, że żadna profesjonalna dyplomacja nie doprowadziłoby do tego konfliktu. Jesteście jak komuna - bohatersko rozwiązujecie problemy, które sami stworzyliście, płacąc za to miliony złotych. Kpina" - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski

I podkreślił "mówiłem, że niestety trzeba będzie zapłacić za Wasze błędy - i dokładnie to się stało. Z naszych podatków zapłacona będzie wielomilionowa ugoda".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Czechy i Polska dogadane. Jest porozumienie w sprawie kopalni Turów

Polska i Czechy w czwartek porozumiały się w sprawie kopalni Turów. Nasi sąsiedzi - być może jeszcze dziś - wycofają skargę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, a Polska zapłaci Czechom 45 milionów euro rekompensaty za szkody wywołane działalnością kopalni i podejmie szereg działań środowiskowych.

Polska już przekazała Czechom 35 milionów euro w ramach rekompensat za szkody wywołane działalnością polskiej kopalni węgla brunatnego. Teraz ruch jest po stronie czeskiej, która w zamian ma wycofać skargę na Polskę. Dodatkowe 10 milionów euro przekaże krajowi libereckiemu w Czechach Fundacja PGE.

Porozumienie krytykują czeskie organizacje ekologiczne i mieszkańcy przygranicznych terenów skupieni w inicjatywie "Wspólnie dla wody". W oświadczeniu napisali, że czeski rząd zawiódł w zakresie ochrony własnego terytorium i pozbawił się możliwości naprawienia swojego błędu.

Więcej o: