Tych posłów najczęściej można spotkać na pokładzie samolotu. Jest lista z Kancelarii Sejmu

Ponad 100 tys. zł - tyle kosztowały krajowe podróże każdego z pięciu najczęściej latających posłów w tej kadencji Sejmu - podała "Rzeczpospolita". Parlamentarzyści tłumaczą, że latają, bo muszą.

Najwięcej krajowych przelotów w tej kadencji Sejmu odbył do tej pory poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski. Jak podaje "Rzeczpospolita" na podstawie danych z Kancelarii Sejmu, polityk w okresie od listopada 2019 r. do listopada 2021 r. latał 225 razy. Łączny koszt tych podróży to 128,8 tys. zł.

Często latali również dwaj inni politycy z klubu KO - Sławomir Nitras z PO (196 przelotów, 112,2 tys. zł) i Robert Kropiwnicki (186 lotów, 106,5 tys. zł).

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

183 razy latał Jarosław Rzepa z Koalicji Polskiej (koszt: 104,7 tys. zł). Jacek Protasiewicz (także z Koalicji Polskiej) odbył 179 przelotów za łączną kwotę 102,5 tys. zł.

Zobacz wideo Polski Ład nie wypalił? Ozdoba: Złapaliśmy gumę w ewidentny sposób

Najczęściej latający posłowie w tej kadencji Sejmu

Jak tłumaczył Grzegorz Napieralski w rozmowie z "Rzeczpospolitą", taka liczba lotów wynika z jego "dużej aktywności poselskiej, a także z przebudowy torów, co znacznie wydłużyło podróż pociągiem ze Szczecina".

Z tego miasta pochodzi trzech z pięciu wymienionych przez gazetę parlamentarzystów - Grzegorz Napieralski, Sławomir Nitras i Jarosław Rzepa. Robert Kropiwnicki jest z Legnicy, a Jacek Protasiewicz z Wrocławia.

Ziobryści krytykują propozycje Dudy. Ziobryści krytykują propozycje Dudy. "Może przyczynić się do anarchii"

 - Posłowie ze Szczecina nie mają innej realnej alternatywy, bo pociąg do Warszawy jedzie nawet 9 godzin - komentował natomiast w rozmowie z dziennikiem Sławomir Nitras. Z kolei Robert Kropiwnicki wskazywał, że "w grę wchodzi głównie kwestia odległości i dostępności innych środków transportu".

"Poseł ma prawo, na terenie kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej" - wskazuje na swojej stronie internetowej Kancelaria Sejmu.

Więcej o: