Spotkanie w BBN. Zdradzono stanowisko Dudy ws. wysłania żołnierzy USA do Polski. "Satysfakcja"

- Pan prezydent wita z satysfakcją decyzję prezydenta Joe Bidena - powiedział o przerzuceniu do Polski dodatkowych żołnierzy USA Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W BBN trwa spotkanie ws. napięcia między Rosją a Ukrainą.

O 17.00 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie rozpoczęło się spotkanie w sprawie sytuacji wokół Ukrainy. W naradzie biorą udział m.in szef BBN Paweł Soloch, szef KPRM Michał Dworczyk i wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. 

Zobacz wideo Jak wygląda wsparcie polskiego rządu dla Ukrainy? Deszczyca: Jesteśmy w ścisłej współprac

Soloch w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem powiedział, że prezydent Andrzej Duda ocenia pozytywnie przemieszczenie dodatkowych żołnierzy USA do Polski. - Pan prezydent wita z satysfakcją tę decyzję prezydenta Joe Bidena. Ona jest efektem ostatnich rozmów pana prezydenta i działań podejmowanych przez rząd. Jest dowodem determinacji naszych sojuszników, gotowości do podjęcia zdecydowanych działań wobec zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia - powiedział. 

Do sprawy odniósł się też Skurkiewicz. - To bardzo dobra i oczekiwana decyzja, bez wątpienia to wymierne wzmocnienie nas na wschodniej flance NATO - powiedział.

Ukraiński żołnierzJoe Biden zatwierdził wysłanie dodatkowych sił do Polski. "Najbliższe dni"

USA wysyłają dodatkowe siły do Polski, Rumunii i Niemiec

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o skierowaniu do Europy 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy - poinformował Pentagon. Według informacji Polskiego Radia około 1700 z nich trafi do Polski. Dodatkowo tysiąc żołnierzy amerykańskich zostanie przesuniętych z Niemiec do Rumunii.

O decyzji prezydenta Joe Bidena poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. - Nasze przywiązanie do Artykułu 5 NATO jest niezachwiane. Jako część tego zobowiązania i przygotowanie na różne scenariusze Stany Zjednoczone wkrótce przesuną wojska do Rumunii, Polski i Niemiec - oświadczył Kirby.

Władimir PutinKiedy możliwy atak Rosji na Ukrainę? Amerykański ekspert podaje datę

Rzecznik Pentagonu poinformował, że stacjonujące w bazie Fort Bragg w Karolinie Północnej oddziały 82. Dywizji Powietrznodesantowej zostaną rozlokowane w Polsce, a 18. Korpus Powietrzny do Niemiec. - Większość z 2 tysięcy żołnierzy, których przesuwamy z Fort Bragg uda się do Polski - powiedział Kirby. Rzecznik Pentagonu podkreślił, że rozlokowanie dodatkowych sił w Polsce, Niemczech i Rumunii odbywa się niezależnie od decyzji NATO. Nie wykluczył też, że do krajów wschodniej flanki NATO trafi więcej wojsk.

Więcej o: