Tajna narada w PiS i chaos ws. projektu "lex Kaczyński". Wciąż nie wiadomo, czy jest większość

W PiS do ostatniej chwili przed zaplanowanym posiedzeniem Sejmu nadal nie było wiadomo, czy w ogóle się ono odbędzie i czy dla projektu "lex Kaczyński" będzie większość. W PiS odbyła się tajna narada w tej sprawie - podało RMF FM. Konkluzji nadal nie ma, a według harmonogramu Sejmu jeszcze we wtorek o godzinie 18 ma się odbyć drugie czytanie projektu.

"Wczoraj się nie udało, bo PiS przegrało głosowanie o zarządzenie przerwy w obradach komisji. Nie było to przypadkowe, bo grupa antyszczepionkowców w klubie PiS-u prace nad różną wersją przepisów blokuje już od kilku miesięcy" - podaje portal RMF 24, odnosząc się do poniedziałkowego głosowania, które zaowocowało odroczeniem posiedzenia komisji zdrowia do wtorku. 

Tajna narada w PiS. Latos kluczy o "posiedzeniu Sejmu z lekkim opóźnieniem"

Z informacji rozgłośni wynika, że w PiS zdecydowano się na mobilizację, a "posłowie przyjechali do Warszawy specjalnie na jeden dzień, by przyjąć projekt o testowaniu pracowników". Mimo to do ostatnich chwil przed głosowaniem nie było wiadomo, czy odbędzie się głosowanie nad projektem "lex Kaczyński".

We wtorek w PiS odbyła się także dwugodzinna narada "na szczycie" - w gabinecie marszałkini Sejmu Elżbiety Witek zebrali się Jarosław Kaczyński, Ryszard Terlecki i poseł Tomasz Latos.

Po zakończonym spotkaniu Latos nie był w stanie powiedzieć, czy przepisy zostaną dzisiaj uchwalone: - Jeżeli nie będzie takiej sytuacji jak w dniu wczorajszym, to będziemy mieli posiedzenie Sejmu z lekkim opóźnieniem - stwierdził Latos.

- My na razie zacznijmy pracować, a później będzie ewentualnie reakcja. Albo przerwa, albo będzie reakcja Prezydium Sejmu, opóźnienie posiedzenia. Tak było wielokrotnie. To nie jest jakaś sytuacja nadzwyczajna - dodał.

Zobacz wideo Sejm 2021. Awantury, przepychanki i wiele wykluczeń posła Brauna

Poprawki w projekcie

Szef komisji Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się z apelem do posłów opozycji o merytoryczną pracę nad projektem ustawy. Deklaruję, że będziemy się nad każdą poprawką z dużą uwagą pochylali - powiedział dziennikarzom.

Przewodniczący Latos powiedział, że do projektu ustawy wniesiono poprawki. Dodał, że mają one charakter porządkująco - legislacyjny i były konsultowane z Biurem Legislacyjnym. Jak mówił, jedna z poprawek zakłada wydłużenie czasu - do 72 godzin - od wykonania testu.

Przemysław CzarnekSzybszy powrót do szkół? Przemysław Czarnek: Jest taka możliwość

Poseł Paweł Kukiz udziela wywiadu na sejmowym korytarzu, 26.01.2022Sejm. Nowy projekt ustawy covidowej. Kukiz: Nie zagłosuję za taką ustawą

Z harmonogramu obrad wynika, że posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 16.00, z kolei drugie czytanie projektu rozpocznie się o godzinie 18:00. O 20 zaplanowano głosowanie.

Czytaj więcej: "Lex Kaczyński". Do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy. Opozycja: Kto wymyśla takie absurdy?

Więcej o: