Czarnek po spotkaniu z Dudą: "Bardzo merytoryczne". Nieoficjalnie: Przechyliło szalę ws. lex Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się w Kancelarii Prezydenta z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą. Po spotkaniu z parą prezydencką w sprawie nowelizacji prawa oświatowego stwierdził, że było ono "merytoryczne" i dotyczyło wielu aspektów nowych zapisów, także tych, co do których pojawiają się wątpliwości.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem w sprawie zmian w prawie oświatowym, przeciwko którym od miesięcy protestują między innymi związki zawodowe czy organizacje pozarządowe.

Czarnek po spotkaniu z Dudą. Co dalej z ustawą?

Spotkanie prezydenta z ministrem edukacji trwało ponad dwie godziny. Oprócz prezydenta i pierwszej damy, uczestniczyli w nim także: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oraz posłanki Mirosława Stachowiak-Różecka i Teresa Wargocka. Przed Pałacem Prezydenckim protestowali przeciwnicy zmian w prawie oświatowym. "Dość rujnowaniu edukacji!" - skandowano.

Oficjalnych wystąpień nie było, ale po spotkaniu Przemysław Czarnek wystąpił w TVP Info, gdzie relacjonował jego przebieg. - Mam zaszczyt, honor spotykać się z prezydentem raz na dwa miesiące lub kwartał - powiedział, dodając, że "spotkanie było bardzo merytoryczne".

Chcieliśmy wyjaśnić panu prezydentowi i pani prezydentowej wszystkie wątpliwości, które zostały zgłoszone 

- powiedział, cytowany przez TVN 24.

Z kolei Onet informuje o kulisach spotkania - jak wynika z ustaleń portalu, "spotkanie pomogło i przechyliło szalę na korzyść podpisania ustawy". - Nie można jednoznacznie stwierdzić, że prezydent z pewnością podpisze ustawę - zaznacza jednak informator Onetu.

Zobacz wideo Lex Czarnek ponownie w Sejmie. Wulgaryzmy podczas obrad Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

Nowelizacja zwiększa uprawnienia kuratorów

W rozmowie w TVP Info Czarnek skomentował zwiększenie uprawnień kuratorów i podkreślił, że proponowane rozwiązania nie pozwolą kuratorom na dowolne odwoływanie dyrektorów szkół.

- Musi dojść do tego, że dyrektor nie wykonuje - i to permanentnie - zaleceń pokontrolnych i dopiero wtedy procedura odwołania może być wszczynana. Nie ma tu dowolności po stronie kuratora, tylko uściślenie nadzoru pedagogicznego - powiedział Przemysław Czarnek.

- Głowa państwa zawsze może mieć wątpliwości. Mam nadzieję, że udało się wyjaśnić wątpliwości - zaznaczył.

Protesty pod Pałacem Prezydenckim

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. 43. posiedzenie Sejmu IX kadencji, Warszawa, 2 grudnia 2021"Lex Kaczyński" już leci do kosza. "Jak upadnie, to powiemy, że przecież chcieliśmy"

Według ministra edukacji przepisy mają zdecydowanie zwiększyć kontrolę rodziców i kuratorów nad treściami, które przekazywane są uczniom przez organizacje pozarządowe. Nowe przepisy zakładają między innymi, że dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje. W noweli zapisano także m.in., że kurator będzie mógł wystąpić o odwołanie dyrektora szkoły, jeżeli ten nie będzie realizował zaleceń kuratorium.

Nowelizacja ustawy została uchwalona przez Sejm w połowie stycznia. W lutym ma ona trafić do Senatu. 24 stycznia odbyło się spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z posłankami opozycji w sprawie lex Czarnek. Jak poinformowały posłanki, żona Prezydenta podzieliła obawy na temat zmian w prawie oświatowym.

Czytaj więcej: Po spotkaniu Agaty Dudy z posłankami opozycji. "Obiecała, że porozmawia z mężem"

Więcej o: