RMF: Polska jako jedyna zablokowała w UE porozumienie ws. prawa azylowego. Wcześniej stawiała warunki

Na początku grudnia Komisja Europejska zaproponowała porozumienie w sprawie zmian w prawie azylowym. Wszystko w związku z instrumentalnym wykorzystywaniem migrantów przez Białoruś. Teraz Polska jako jedyny kraj UE nie zgodziła się na propozycję kompromisu - poinformował korespondentkę RMF FM dyplomata UE.

Wszystkie kraje UE, w tym Litwa i Łotwa, które również borykają się z kryzysem na granicy z Białorusią, zgodziły się na polityczny kompromis w sprawie prawa azylowego. Jedynym krajem, który był przeciwny przedstawionej w piątek propozycji, jest Polska. Propozycję przedstawiła prezydencja francuska - zakładała ona wydłużenie procedur azylowych oraz uproszczenie zasad deportacji. Jak podaje RMF FM, Polska domagała się jednak, by w razie "instrumentalnego wykorzystywania migrantów" procedury azylowe mogły zostać całkowicie zawieszone. Na to - jak tłumaczy korespondentka stacji - nie zgodziły się pozostałe kraje wspólnoty.

Zobacz wideo Zgorzelski o stosunku PiS do UE: Infantylne gadanie Smerfa Marudy

Unijny dyplomata w rozmowie z RMF FM tłumaczy, że Polska zażądała możliwości całkowitego zawieszenia procedur azylowych w przypadku "instrumentalnego wykorzystywania migrantów".

Polska nie zablokowała kompromisu?

Mateusz MorawieckiMorawiecki zapowiada: Wieś będzie ostoją sukcesu. Apeluje do KE o zgodę

Sytuacja wydaje się nieco inna ze strony polskich dyplomatów. Twierdzą oni, że nie zablokowali kompromisu, a jedynie poprosili o uwzględnienie poprawek. - Poprosiliśmy o uwzględnienie naszych poprawek. Decyzja przyjmowana jest większością głosów - przekazały polskie źródła dyplomatyczne.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der LeyenKE: Zamrożenie środków dla Polski możliwe jeszcze przed 3 kwietnia

- Poprawki zgłaszane przez Polskę zmieniały równowagę zaakceptowaną przez wszystkich, także dwa kraje bałtyckie dotknięte kryzysem białoruskim. Trudno, żebyśmy przegłosowywali większościowo propozycję, która powstała z myślą o Polsce, skoro Polska jej nie chce - wyjaśnił dyplomata Rady UE.

"Rozmówcy dziennikarki RMF FM twierdzą, że zmiany w prawie azylowym od początku były konsultowane z Warszawą. Polskie władze skarżą się z kolei na brak takich konsultacji" - podaje RMF FM.

Więcej o: