Bogdan Święczkowski kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie jest zastępcą Ziobry

Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. Parlamentarzyści wskazują we wniosku, że Święczkowski ma "wyróżniającą wiedzę prawniczą oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa".

Informacja o kandydaturze Bogdana Święczkowskiego do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła do Sejmu w ubiegłym tygodniu. Pod wnioskiem podpisało się ponad 80 parlamentarzystów klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Święczkowski od 2016 r. jest prokuratorem krajowym i pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Jednocześnie pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Rady Prokuratorów przy prokuratorze generalnym.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wcześniej pracował w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, a następnie został delegowany do Prokuratury Krajowej. W 2006 r. został szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, a rok później wrócił do Prokuratury Krajowej.

Bogdan Święczkowski, Pierwszy Zastępca Prokuratora GeneralnegoSzef Prokuratury Krajowej poprosił o modlitwę

W latach 2010-2015 był prokuratorem w stanie spoczynku. W 2010 r. został radnym sejmiku woj. śląskiego z listy PiS, a w 2011 r. posłem, jako lider listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie we wniosku wskazano, że Bogdan Święczkowski "nigdy nie był członkiem żadnej partii politycznej". 

Zobacz wideo Jak realne jest zaatakowanie Polski przez Rosję? Gen. Gocuł tłumaczy

Bogdan Święczkowski kandydatem PiS do TK

"Swoją aktywność jako Prokurator Krajowy skierował m.in. na zwalczanie: zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym; najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej, w tym tzw. przestępczości VAT-owskiej oraz związanej z nieprawidłowościami w wykorzystywaniu funduszy Unii Europejskiej; cyberprzestępczości oraz najpoważniejszej przestępczości kryminalnej" - czytamy we wniosku posłów klubu PiS.

Jak dodano, Święczkowski jest też m.in. wykładowcą w założonej przez o. Tadeusza Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro i prokurator krajowy Bogdan Święczkowski podczas otwarcia nowego budynku prokuratury. Sosnowiec, 4 października 2019Ziobro i Święczkowski mogą trafić przed Trybunałem w Hadze. "Zatrzymać, zastraszyć, zniszczyć"

"Zarówno wyróżniająca się wiedza prawnicza oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa wskazują, że Pan Bogdan Roman Święczkowski jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy we wniosku klubu PiS.

Wakat w Trybunale Konstytucyjnym trwa od 23 lipca. Wtedy sędzia Leon Kieres przeszedł w stan spoczynku.  We wrześniu PiS zgłosiło na następcę Kieresa Krzysztofa Kamalskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Trzy tygodnie później prawnik sam wycofał swoją kandydaturę.

Więcej o: