Mimo drożyzny i nieskutecznej walki z epidemią PiS wciąż jest na szczycie. Dlaczego? [SONDAŻ]

Gdyby tylko emeryci decydowali o przyszłości kraju, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby być spokojne - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Super Expressu". Wśród seniorów bowiem PiS wraz z sojusznikiem - Solidarną Polską - ma prawie 40-procentowe poparcie.
Zobacz wideo Czy Polska posiada system Pegasus? Pytamy wiceministra obrony narodowej

Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Super Expressu", wśród emerytów Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska) może liczyć na 38 proc. poparcia. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z dużo niższym wynikiem - 14,1 proc. Nieco mniejsze poparcie wśród najstarszej grupy Polaków ma Polska 2050 Szymona Hołowni - 12,9 proc. Jeszcze mniej seniorów chce głosować na Lewicę - 7,8 proc.

Progu wyborczego nie przekraczają Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 3,8 proc. oraz Konfederacja - 0,9 proc. Aż 22,5 proc. emerytów wciąż jednak nie wie, na którą partię chciałoby oddać swój głos.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Paweł KukizUjawniono rozmowę Kukiza i jego znajomego z Kukiz'15. "Nogi mi się ugięły"

"To czynniki ekonomiczne będą miały decydujący wpływ na wyniki wyborów"

Wyniki tego badania skomentował w rozmowie z "Super Expressem" prof. Rafał Chwedoruk. - Starsi ludzie dorastali w czasach, gdy państwo było silne i z traumą wspominają chwile jego słabości po upadku komuny. PiS jest dla nich symbolem silnej obecności państwa w życiu człowieka - podkreślił. - Jest jeszcze kwestia poprawy ich sytuacji ekonomicznej przez waloryzację emerytur i dodatkowe świadczenia za rządów PiS - dodał.

Politolog zaznaczył także, że teraz Jarosław Kaczyński musi walczyć z inflacją i drożyzną, bo spora część niezdecydowanego elektoratu może ostatecznie zagłosować na SLD lub partię Donalda Tuska. - To czynniki ekonomiczne, a nie np. afera Pegasusa, będą miały decydujący wpływ na wyniki wyborów - stwierdził prof. Rafał Chwedoruk.

Sondaż IBRiS dla "Super Expressu" został przeprowadzony 26 stycznia bieżącego roku na grupie 1000 emerytów.

Jarosław KaczyńskiKaczyński wierzy w zwycięstwo w 2023 r., Polacy już mniej

Ponad połowa Polaków nie wierzy w zwycięstwo PiS

Kilka dni temu zostało opublikowane inne badanie IBRIS, z którego wynika, że ponad połowa badanych uważa, że Prawo i Sprawiedliwość straci władzę w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. 27,5 proc. jest zdania, że ugrupowanie dalej będzie rządzić. 19,3 proc. nie ma zdania na ten temat.

Jednocześnie 54,8 proc. badanych uznało, że opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy w Polsce. Przeciwną opinię wygłosiło 34,1 proc. pytanych. 11,1 proc. nie miało zdania.

***

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

>>> Wylicytuj set tenisa z Anią Wyszkoni

Więcej o: