Borys Budka i jego żona kolejnymi ofiarami spoofingu. "Borys nie żyje, nie oddycha"

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka otrzymał w piątek telefon, rzekomo wykonany przez jego żonę, Katarzynę Kuczyńską-Budkę, w którym informowano o jej śmierci. Podobny telefon, tym razem z informacją o śmierci polityka, otrzymała Kuczyńska-Budka. Wszystko wskazuje na to, że małżeństwo padło ofiarą ataku spoofingowego.

"Właśnie dostałam telefon z numeru mojego męża, gdzie damski głos powiedział: "Borys nie żyje, nie oddycha. Miał zawał, stwierdzili zgon." Na szczęście jest obok mnie" - napisała w piątek na Twitterze Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna Gliwic, pracowniczka biura poselskiego posła PO Tomasza Olichwera.

Kuczyńska-Budka jest żoną szefa klubu KO, byłego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budkisp. On sam otrzymał podobny telefon.

"Przed kilkoma minutami moja żona odebrała telefon zidentyfikowany jako mój numer z informacją o moim zgonie. Chwilę potem z jej numeru zadzwoniono do mnie z informacją o jej śmierci" - przekazał Borys Budka na Twitterze. Zarejestrował też treść nagrania.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Ataki spoofingowe. Nie tylko na polityków 

Podobne telefony, w których ktoś podszywał się pod czyjś numer, otrzymali w ostatnich tygodniach m.in. konstytucjonalista prof. Marcin Matczak,  mecenas Roman Giertych, były szef CBA Paweł Wojtunik, posłanka Razem Paulina Matysiak i poseł koła Polskie Sprawy Paweł Szramka.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Spoofing to oszustwo polegające na podszyciu się m.in. pod cudzy numer telefonu. Nie jest do tego konieczne włamanie się na czyjeś urządzenie. Przestępcy korzystają w tym celu z dostępnych w sieci usług.

Więcej o: