Mateusz Morawiecki: Nikt nie zrobił więcej dla Rosji Putina i dla budowy Nord Stream II niż EPL

Premier Mateusz Morawiecki wezwał Donalda Tuska do rezygnacji z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Jak mówił na briefingu w Sejmie, "nikt nie zrobił więcej dla Rosji Putina i dla budowy Nord Stream II niż Europejska Partia Ludowa".

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego błędna polityka Europejskiej Partii Ludowej w sprawie Nord Stream II spowodowała, że Władimir Putin ma instrumenty szantażu w swoim ręku. - Nie dywersyfikowaliście niestety dostaw gazu, nie byliście za ochroną naszej granicy. Przynajmniej teraz nie przeszkadzajcie - powiedział w czwartek premier.

Zobacz wideo Czy Morawiecki stanie do debaty z Tuskiem? Fogiel komentuje

Mateusz Morawiecki: Nikt nie zrobił więcej dla Rosji Putina niż Europejska Partia Ludowa

Morawiecki stwierdził, że Polska zrobiła więcej dla bezpieczeństwa Ukrainy i pobudzenia świadomości ludzi w całej Europie niż "wysłanie pięciu tysięcy hełmów" (jak zrobiły to Niemcy - red.). I ocenił, że "nikt nie zrobił więcej dla Rosji Putina i dla budowy Nord Stream II niż Europejska Partia Ludowa".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by lider Platformy Obywatelskiej, wobec wydarzeń ostatnich tygodni, odszedł ze stanowiska przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - Do tego pana natychmiast wzywam - mówił. - Dzisiaj Putin, mając Gazociąg Północny w swoim ręku i mając także Niemców w swoim ręku, próbuje niestety szantażować całą Europę - powiedział. Podkreślił, że wskutek tego szantażu podrożał gaz. - Warto być przyzwoitym - dodał premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do Donalda Tuska.

Protesty w KazachstanieKazachstan. Ponad 2 600 żołnierzy z poradzieckiej ODKB tłumi zamieszki

Donald Tusk: Wzywam pana premiera Morawieckiego do tego, żeby zdementował, że będzie się spotykał z tymi politykami

W czwartek odbyła się konferencja prasowa Donalda Tuska, jak wyjaśnił lider Platformy Obywatelskiej, zwołał ją w związku z informacją o spotkaniu w Madrycie, w którym ma udział wziąć Mateusz Morawiecki. - W spotkaniu, de facto, antyukraińskiej międzynarodówki. To ma być powtórka z tego ponurego spektaklu, który miał miejsce w Warszawie kilka tygodni temu, a więc spotkanie liderów skrajnie prawicowych ugrupowań europejskich na zaproszenie hiszpańskiej partii Vox - powiedział. Tusk przekazał, że w spotkaniu w Madrycie wezmą udział m.in. Marine Le Pen oraz Viktor Orban.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki na spotkaniu z opozycjąMorawiecki powinien zostać odwołany przed końcem kadencji? Sondaż

- Jesteśmy świadkami bardzo dramatycznego momentu w historii Europy. Tak naprawdę ta grożąca Ukrainie inwazja ze strony Rosji Putina to wielka rozgrywka o przyszłość Europy i przede wszystkim naszego regionu, w tym o przyszłość Polski. Tak naprawdę rozstrzygnie się pytanie, gdzie jest granica politycznego Zachodu i czy Polska znajdzie się po stronie Zachodu, czy Rosji - podkreślił. I dodał, "wzywam pana premiera Morawieckiego do tego, żeby zdementował, że będzie się spotykał z tymi politykami, których antyukraińska postawa jest oczywista". 

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: