Człowiek Rydzyka, jeden z pomysłodawców "stref wolnych od LGBT" został członkiem Kolegium IPN

Sejm powołał profesora Mieczysława Rybę w skład kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Ryba był jednym z pomysłodawców tworzenia "stref wolnych od LGBT" i zrównał homoseksualność z pedofilią. To zaufany człowiek tak Tadeusza Rydzyka, jak i Przemysława Czarnka.

Ryba został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Marek Ast, który uzasadniał wybór kandydata w imieniu klubu parlamentarnego PiS, powiedział, że to dobry kandydat, który wzmocni działanie kolegium IPN. Wybór jest związany z rezygnacją z tej funkcji Sławomira Cenckiewicza, który od 3 stycznia jest doradcą prezesa IPN do spraw naukowych.

Profesor Ryba jest historykiem i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sprawuje funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej. Już raz był członkiem Kolegium IPN, funkcję tę sprawował w latach 2007-2011, gdy prezesem Instytutu był Janusz Kurtyka.

W trakcie głosowania w Sejmie za kandydaturą profesora Ryby opowiedziało się 238 posłów, w większości z PiS. Przeciwko tej kandydaturze głosował premier Mateusz Morawiecki i kilkoro posłów Konfederacji.

Mieczysław Ryba - człowiek Rydzyka i Czarnka

Mieczysław Ryba to również zaufany człowiek Tadeusza Rydzyka. Zakonnik miał domagać się od PiS wpisania go na listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ostatecznie startował tylko w wyborach do sejmiku lubelskiego - został radnym, a następnie wybrano go wiceprzewodniczącym sejmiku. 

Lubelskie związało Rybę również z Przemysławem Czarnkiem. Gdy ten został ministrem, powołał Rybę w skład zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. 

Wcześniej obaj panowie, wraz z radnym PiS Tomaszem Pituchą i europosłanką PiS Elżbietą Kruk wymyślili, że województwo ma być "wolne od ideologii LGBT". Jak referował aktywista i lublinianin Bart Staszewski, to oni mieli napisać rozsyłany do gmin i powiatów apel, by tworzyć "strefy wolne od LGBT". 

Ryba wtórował Czarnkowi, gdy ten - jeszcze jako wojewoda Lubelski - domagał się odwołania Lubelskiego Marszu Równości, który uważał za "promocje zboczeń, dewiacji, wynaturzeń". Nowy członek Kolegium IPN zrównał wówczas homoseksualność z pedofilią, a samo wydarzenie nazwał "homoterrorem".

Ekspert Radia Maryja i "Wiadomości" TVP

Mieczysław Ryba jest stałym gościem w TV Trwam i Radiu Maryja, ale równie często pojawia się w "Wiadomościach" TVP. Według obliczeń Press-Service Monitoringu Mediów tylko w pierwszym kwartale 2021 roku wypowiadał się w programie 187 razy. Jego opinie przedstawiano m.in. w materiałach o tym, że Rafał Trzaskowski chce oddać Żydom pieniądze z 500+ i że chce uczyć dzieci masturbacji.

O prof. Rybie było głośno również po tym, jak oburzał się inscenizacją "Pana Tadeusza" i "Braci Grimm dla dorosłych". Mówił m.in., że doszło do "skandalicznej ironii z Matki Bożej i Pana Jezusa". 

Przekonywał wtedy, że przy tworzeniu repertuaru Teatru Osterwy (teatr podlega samorządowi województwa) powinny być brane pod uwagę "postulaty środowisk katolickich i patriotycznych".

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: