Mówił, że uczciwi podsłuchów się nie boją. Teraz jest "rozgoryczony", bo mógł być podsłuchiwany

Były minister rolnictwa jeszcze kilka dni temu mówił, że jeśli postępuje się w sposób klarowny i uczciwy, to nie można bać się podsłuchów. Gdy jednak okazuje się, że naprawdę mógł być inwigilowany, o czym mówi się w sejmowych kuluarach, Jan Krzysztof Ardanowski jest "zdenerwowany i rozgoryczony".

Jeszcze przed tygodniem były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski deklarował, że nie sprawdzi, czy był inwigilowany Pegasusem. - Jeżeli postępuje się w sposób klarowny i uczciwy, to nie można bać się podsłuchów. Mogę podejrzewać, że mój telefon, jak i wielu innych ludzi, zapewne jest podsłuchiwany. Ale to, co mówię przez telefon, mogę powiedzieć panu, ale powiem też w każdej innej sytuacji. I mogę z czystym sumieniem powtórzyć to przed sądem, jeżeli ktoś by sobie tego życzył - mówił polityk skonfliktowany z kierownictwem PiS.

Kilka dni później rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek powiedział w rozmowie z OKO.press, że zgłaszają się do niego politycy PiS "zasiadający w Sejmie i nawet w rządzie", by pomógł im w kontakcie z Citizen Lab. Organizacja ma narzędzia, by móc stwierdzić, czy telefon danej osoby był atakowany systemem Pegasus. 

Wśród osób, które miały być zaniepokojone podsłuchami i wahały się w kwestii głosowania w sprawie powołania komisji śledczej, był Ardanowski. Polityk poinformował, że zwrócił się z prośbą o wskazanie zarzutów uwiarygadniających zakładanie podsłuchów i informacje o wydanych na to zgód sądu. Jeśli informacje otrzyma - deklarował - zagłosuje przeciwko powołaniu komisji. Jeśli nie otrzyma, "zastanowi się". 

Ardanowski zmienia zdanie, bo mógł być podsłuchiwany

"Dzisiejsze głosowania mogą być niezwykle ciekawe. W kuluarach aż huczy od plotek, że jeden z byłych ministrów - obecny Poseł PiS był inwigilowany Pegazusem. Podobno oprogramowanie wgrano chwile po konflikcie z kierownictwem partii. Milusio" - napisał Strzeżek na Twitterze. 

Szybko pojawiły się domysły, że może chodzić właśnie o Ardanowskiego. - Domagam się wyjaśnienia, czy mój telefon był podsłuchiwany za pomocą systemu Pegasus - powiedział były minister w rozmowie z RMF FM

Jak relacjonuje rozgłośnia, Ardanowski był "zdenerwowany i rozgoryczony doniesieniami". Przypomniał, że jest członkiem PiS od 20 lat, dawał partii twarz i przyczyniał się do wygranych w wyborach. "Całkowicie niezrozumiałe dla niego byłoby, gdyby te informacje się potwierdziły" - podano.

Pytany, czy pozostanie w PiS, jeśli informacje się potwierdzą i jak to wpłynie na jego decyzje w głosowaniach w Sejmie, odpowiedział, że "na pewno nie pozostałoby to bez wpływu na jego postawę". Zadeklarował również, że zmienił swoje podejście do kwestii powołania komisji śledczej. 

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Czy Polska posiada system Pegasus? Pytamy wiceministra obrony narodowej
Więcej o: