Pos這wie niemal jednog這郾ie wezwali pa雟twa NATO i UE do wsparcia Ukrainy. Jeden g這s przeciw

Sejm przyj掖 uchwa喚 w sprawie wezwania pa雟tw cz這nkowskich NATO oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej. Uchwa喚 popar這 456 pos堯w. Jeden g這s by przeciw, a trzech parlamentarzyst闚 nie wzi窸o udzia逝 w g這sowaniu, cho uczestniczy這 w posiedzeniu.

Głos przeciwko podjęciu uchwały jako jedyny oddał Grzegorz Braun z Konfederacji.

W głosowaniu w ogóle nie wzięło udziału trzech pos堯w - Przemysław Koperski z Lewicy, a także Konrad Berkowicz i Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji. Parlamentarzyści brali udział już jednak w innym głosowaniu, które odbyło się zaledwie dwie minuty później.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie. Aktywność ta stwarza poważne ryzyko wywołania konfliktu zbrojnego i zdestabilizowania Europy, co godzi w interesy Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w przyjętej w czwartek przez Sejm RP uchwale.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO. Warszawa, 27 stycznia 2022Tusk: Morawiecki ma wziąć udział w spotkaniu antyukraińskiej międzynarodówki

Parlamentarzyści zaapelowali jednocześnie do rządów państw NATO i Unii Europejskiej "o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej".

"Jednym z wyrazów obecnego kryzysu jest presja energetyczna Federacji Rosyjskiej skierowana przeciw państwom Unii Europejskiej i z nią stowarzyszonym. Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który rozbija jedność europejską wobec agresywnych działań Federacji Rosyjskiej" - czytamy w dokumencie.

Zobacz wideo Jak Polska chce dozbroić Ukrainę? Ociepa: To jest pytanie z natury wrażliwych

Uchwała Sejmu RP ws. Ukrainy: Polityka Rosji burzy ład i pokój

W uchwale zaznaczono także, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie".

"Doświadczeni historią XX wieku, uznajemy za nasz obowiązek — jako kraju członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej — wezwanie naszych sojuszników i partnerów do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie" - wskazano.

Podkreślono jednocześnie, że "Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym".

Władimir PutinKreml z nowym stanowiskiem. "O dalszych działaniach będzie decydował Putin"

"Integralność jej terytorium, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie mogą być w żaden sposób łamane. Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości. Droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO musi pozostać otwarta, a jej prawo do akcesji jest bezdyskusyjne" - dodano.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich inicjatyw zmierzających do wsparcia Ukrainy" - napisali parlamentarzyści.

Wi璚ej o: