Donald Tusk: Morawiecki ma wziąć udział w spotkaniu antyukraińskiej międzynarodówki

- Wzywam pana premiera Morawieckiego do tego, żeby zdementował, że będzie się spotykał z tymi politykami, których antyukraińska postawa jest oczywista - powiedział podczas konferencji Donald Tusk. W ten sposób były premier odniósł się do informacji, że szef polskiego rządu ma wziąć udział w spotkaniu liderów prawicowych partii. - Dzisiaj jesteśmy świadkami wyprowadzania Polski w takie peryferia Europy, w taką strefę niczyją. To jest realizacja marzeń Kremla - zaznaczył lider PO.
Zobacz wideo Jak Polska chce dozbroić Ukrainę? Ociepa: To jest pytanie z natury wrażliwych

Donald Tusk w czwartek zwołał konferencję prasową, jak wyjaśnił, w związku z informacją o spotkaniu w Madrycie, w którym ma udział wziąć także premier Mateusz Morawiecki. - W spotkaniu, de facto, antyukraińskiej międzynarodówki. To ma być powtórka z tego ponurego spektaklu, który miał miejsce w Warszawie kilka tygodni temu, a więc spotkanie liderów skrajnie prawicowych ugrupowań europejskich na zaproszenie hiszpańskiej partii Vox - powiedział. Jak dodał, wezmą w nim udział także Marine Le Pen oraz Viktor Orban.

- Jesteśmy świadkami bardzo dramatycznego momentu w historii Europy. Tak naprawdę ta grożąca Ukrainie inwazja ze strony Rosji Putina to wielka rozgrywka o przyszłość Europy i przede wszystkim naszego regionu, w tym o przyszłość Polski. Tak naprawdę rozstrzygnie się pytanie, gdzie jest granica politycznego Zachodu i czy Polska znajdzie się po stronie Zachodu, czy Rosji - podkreślił.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjskie Su-35S dotarły na BiałoruśRosyjskie myśliwce Su-35 dotarły na Białoruś. Uroczyste powitanie pilotów

"Jesteśmy świadkami wyprowadzania Polski w takie peryferia Europy"

Donald Tusk zaznaczył, że trzeba zrobić wszystko, aby Polska odegrała pozytywną i aktywną rolę w budowaniu solidarności Zachodu. - Jesteśmy niestety świadkami czegoś kompletnie odwrotnego. Wzywam pana premiera Morawieckiego do tego, żeby zdementował, że będzie się spotykał z tymi politykami, których antyukraińska postawa jest oczywista. A jeśli ma zamiar uczestniczyć w tym spotkaniu, żeby natychmiast podjął decyzję o nieuczestniczeniu - dodał.

Jak powiedział były premier, jeśli rząd PiS będzie całemu światu pokazywał, że jego wolą jest "zbliżyć się do antyukraińskich sił europejskich, to będzie miało dramatyczne skutki dla Polski". - Dzisiaj jesteśmy świadkami wyprowadzania Polski w takie peryferia Europy, w taką strefę niczyją. To jest realizacja marzeń Kremla. Polska musi się stać jednym z liderów takiej proukraińskiej politycznej ofensywy - stwierdził, dodając, że potrzebne są "twarde i odważne decyzje". - Musimy jak najszybciej odbudowywać relację z naszymi partnerami z Zachodu - powiedział.

Władimir PutinKreml z nowym stanowiskiem. "O dalszych działaniach będzie decydował Putin"

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

>>> Wylicytuj metamorfozę z Avanti24.pl

Więcej o: