Mateusz Morawiecki w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu: Polska stoi na straży prawdy

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się za pośrednictwem mediów społecznościowych do obchodzonego 27 stycznia Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Dziś, kiedy widmo nowej wojny wisi nad Europą, tylko prawda, współpraca, solidarność i wyciąganie prawidłowych wniosków z tragicznej historii są w stanie zagwarantować, że się ona nie powtórzy" - podkreślił.
Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał we wpisie na Facebooku o obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podkreślił, że został on ustanowiony w roku 2005 przez ONZ, "by ludzkość nigdy nie zapomniała i wyciągnęła lekcję z tej straszliwej zbrodni."

Premier Mateusz Morawiecki w dniu pamięci o ofiarach Holokaustu: Polska stoi na straży prawdy

Szef rządu dodał, że liczba ofiar Holokaustu szacowana jest na prawie sześć milionów. "Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata - KL Auschwitz-Birkenau. Dlatego pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej narodowej tożsamości. Dzięki odwadze Polaków krzyk z Auschwitz rozlegał się także po całym świecie" - czytamy we wpisie premiera Morawieckiego.

Szef polskiego rządu przypomniał również o Janie Karskim i rotmistrzu Witoldzie Pileckim, którzy próbowali zaalarmować świat o istnieniu obozów koncentracyjnych i o zagładzie Żydów. "Państwo Polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób. Ku przestrodze musimy tę prawdę nazywać po imieniu. Nie ma naszego przyzwolenia na relatywizację zła. Dziś, kiedy widmo nowej wojny wisi nad Europą, tylko prawda, współpraca, solidarność i wyciąganie prawidłowych wniosków z tragicznej historii są w stanie zagwarantować, że się ona nie powtórzy" - napisał premier Morawiecki.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń w kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Adolf Eichmann w izraelskim więzieniuUkrywano jego tożsamość przez 60 lat. To dzięki niemu schwytano Eichmanna

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W czwartek po południu dwudziestu ocalałych z zagłady weźmie udział w uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia obozu. Na uroczystościach obecny będzie między innymi premier Francji oraz dyplomaci z kilkunastu krajów. Po raz pierwszy na obchodach nie będą przemawiali politycy. Głos w imieniu byłych więźniów zabiorą Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski. Odtworzone zostaną także nagrania ze świadectwem trzech ocalonych kobiet, wspominających pierwszy transport Żydów do Auschwitz.

W tym roku mija 80 lat od deportowania 999 Żydówek ze Słowacji. Uroczystości, które po raz pierwszy odbędą się w auli Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, zakończy modlitwa ekumeniczna.

Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

Muzeum Stutthof w Sztutowie, były obóz koncentracyjnyNiemcy. 96-letnia była sekretarka obozu Stutthof uciekła w dniu procesu

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: