Morawiecki powinien zostać odwołany przed końcem rządów PiS? Polacy podzieleni [SONDAŻ]

Ponad 51 proc. Polaków nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "premier Mateusz Morawiecki powinien zostać odwołany ze stanowiska przed końcem obecnej kadencji" - takie wnioski płyną z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

United Surveys w sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM zapytał Polaków o reakcję na stwierdzenie: "Premier Mateusz Morawiecki powinien zostać odwołany ze stanowiska przed końcem obecnej kadencji / końcem rządów PiS". "Zdecydowanie się nie zgadzam" odpowiedziało 29,6 proc. respondentów, "raczej się nie zgadzam" - 21,7 proc. Ponad 51 proc. badanych jest więc przeciwnych odwołaniu szefa rządu ze stanowiska.

Z koeli 40,6 proc. ankietowanych uważa, że Mateusz Morawiecki powinien zostać zdymisjonowany. Niezdecydowanych jest 8,1 proc. Polaków.

Więcej najnowszych informacji ze świata polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy Morawiecki stanie do debaty z Tuskiem? Fogiel komentuje

Ankietowanych zapytano także o poglądy polityczne. Wcześniejszego odejścia premiera nie popiera 96 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Za to 63 proc. wyborców opozycji uważa, że Mateusz Morawiecki powinien odejść wcześniej.

Premier Mateusz MorawieckiKto oburza się na Polski Ład? Morawiecki: Odklejone od życia elity

Badanie pokazuje, że głównie mężczyźni chcą pozostania premiera na stanowisku. Takiego zdania jest 59 proc. panów. Ze stwierdzeniem o wcześniejszym odejściu premiera nie zgadza się 44 proc. pań. Z takim zdaniem zgadza się 46 proc. kobiet.

Zbigniew Ziobro, Mateusz MorawieckiGowin o wojnie na linii Morawiecki-Ziobro: To nie jest tajemnica

Niedługo minie miesiąc od wprowadzenia nowych przepisów podatkowych. Wątpliwości związane z Polskim Ładem jednak nie ustają i to mimo zapewnień rządu, że wśród osób zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie nikt nie straci. Tymczasem wątpliwości w związku z zamieszaniem wywołanym nowymi przepisami ma także grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. W ogniu krytyki za program Polskiego Ładu jest premier Mateusz Morawiecki, który zdaniem opozycji powinien zostać odwołany ze stanowiska.

Morawiecki ogłasza kolejne zmiany w Polskim Ładzie. "Robi to bardzo nieudolnie"

W piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w Polskim Ładzie. Szef rządu powiedział, że ulga dla klasy średniej zostanie "rozciągnięta" na wszystkich emerytów i rencistów. Mateusz Morawiecki zapewnił, że osoby zarabiające do 12,8 tys. zł brutto, jeśli stracą na Polskim Ładzie, będą mogły rozliczyć się na zasadach z 2021 r. Premier zapowiedział, że stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę".

Zdaniem niektórych ekspertów zapowiadane przez rząd zmiany w Polskim Ładzie dodatkowo komplikują sytuację, powodując tzw. podwójną księgowość. - Księgowi stoją w obliczu podwójnej księgowości, muszą księgować według starego systemu z 2021 i według Polskiego Ładu i potem wyrównywać różnicę w trakcie roku kalendarzowego. To jest innowacja, która niszczy system podatkowy, komplikuje go jeszcze bardziej, a należymy do krajów o najbardziej skomplikowanym systemie podatkowym na świecie. To trzeba będzie posprzątać - ocenił w rozmowie z TVN24 były minister finansów Paweł Wojciechowski.

Mateusz MorawieckiPolski Ład po zmianach - chaos i "podwójna księgowość"

- Rząd próbuje to naprawiać, ale robi to bardzo nieudolnie. Skonstruował pewne pułapki, jak możliwość rezygnacji z ulgi dla klasy średniej i teraz sam w nie wpada - dodał.

- Widać wyraźnie z kolejnych wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, że on sam nie wie, jak system podatkowy w Polsce wygląda obecnie - powiedział dla TVN24 Andrzej Domański, zastępca dyrektora w Instytucie Obywatelskim. - Zapowiedź możliwości powrotu de facto do przeszłości, czyli systemu obowiązującego w roku 2021, to przyznanie przez premiera, że nie ma przekonania, iż osoby zarabiające do 12 tysięcy złotych miesięcznie nie stracą - podkreślił.

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: