Ustawa o czasowej obniżce VAT przewiduje, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność i napoje, która obecnie wynosi 5 procent, oraz na gaz ziemny czy nawozy, zostanie obniżona do zera.
Poza tym przewiduje, że do 5 procent obniżony zostanie VAT na energię cieplną i elektryczną, natomiast do 8 procent na paliwa silnikowe.
W środę Sejm odrzucił poprawki Senatu do tej ustawy.
Również w środę Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu.
Przepisy przygotowane przez rząd przewidują między innymi zamrożenie cen tego paliwa w 2022 roku i zakładają, że z taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na ten rok - obok gospodarstw domowych - skorzystają również odbiorcy wrażliwi. Chodzi między innymi o szkoły, szpitale czy domy pomocy społecznej.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Poprawki Senatu, które zostały odrzucone, dotyczyły między innymi tego, aby z obniżonych taryf gazowych mogli skorzystać również mali i średni przedsiębiorcy. Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak komentował, że jest to grupa, która mocno odczuwa wzrost cen gazu.
Zdaniem rządu takie obniżki nie były możliwe z powodu przepisów unijnych. Sejm przyjął jedynie poprawki Senatu o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.