Ustawy o czasowej obniżce VAT i ochronie odbiorców gazu podpisane przez Dudę. Jest komunikat kancelarii

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o czasowej obniżce VAT na niektóre towary oraz ustawę o ochronie odbiorców gazu - przekazała w środę wieczorem Kancelaria Prezydenta RP. Oba projekty tego samego dnia trafiły z Sejmu na prezydenckie biurko.

Ustawa o czasowej obniżce VAT przewiduje, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność i napoje, która obecnie wynosi 5 procent, oraz na gaz ziemny czy nawozy, zostanie obniżona do zera.

Poza tym przewiduje, że do 5 procent obniżony zostanie VAT na energię cieplną i elektryczną, natomiast do 8 procent na paliwa silnikowe.

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne)Przed zerowym VAT-em sklepy podnoszą ceny żywności. Jest opinia UOKiK

W środę Sejm odrzucił poprawki Senatu do tej ustawy.

Zobacz wideo Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy Ludwika Koteckiego z RPP

Ustawy o obniżce VAT-u i ochronie odbiorców gazu podpisane przez Andrzeja Dudę

Również w środę Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu.

Przepisy przygotowane przez rząd przewidują między innymi zamrożenie cen tego paliwa w 2022 roku i zakładają, że z taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na ten rok - obok gospodarstw domowych - skorzystają również odbiorcy wrażliwi. Chodzi między innymi o szkoły, szpitale czy domy pomocy społecznej.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Poprawki Senatu, które zostały odrzucone, dotyczyły między innymi tego, aby z obniżonych taryf gazowych mogli skorzystać również mali i średni przedsiębiorcy. Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak komentował, że jest to grupa, która mocno odczuwa wzrost cen gazu.

Mateusz MorawieckiPodwyżki cen gazu i prądu. Polacy nie mówią: "wina Tuska". Są wyniki sondażu

Zdaniem rządu takie obniżki nie były możliwe z powodu przepisów unijnych. Sejm przyjął jedynie poprawki Senatu o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.

Więcej o: