Kaczyński wierzy w zwycięstwo w 2023 r., Polacy już mniej. Sondaż: Ponad połowa uważa, że PiS straci władzę

Ponad połowa badanych uważa, że Prawo i Sprawiedliwość straci władzę w wyborach parlamentarnych w 2023 r. - wynika z sondażu IBRiS opisanego przez portal Rp.pl. W dalsze rządy ugrupowania wierzy 27,5 proc. respondentów.

- Prawo i Sprawiedliwość ma pełną wolę doprowadzenia do kolejnego zwycięstwa, najlepiej w wyborach w roku 2023 - mówił w styczniu w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Choć może się zdarzyć, że będzie to wcześniej – to mało prawdopodobne, ale wykluczyć tego całkowicie nie można - dodał. Polityk zaznaczył, że "w takiej sytuacji partia też będzie walczyć o zwycięstwo".

- Mamy wielką szansę wygrać, ale pewne elementy w sposobie naszego działania też muszą się zmienić - ocenił.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z sondażu IBRiS opisanego w środę przez portal Rp.pl wynika, że podobnej wiary nie mają ankietowani. 53,2 proc. uczestników badania uważa, że Prawo i Sprawiedliwość straci władzę w wyborach parlamentarnych w 2023 r.

27,5 proc. jest zdania, że ugrupowanie dalej będzie rządzić. 19,3 proc. nie ma zdania na ten temat.

Jednocześnie 54,8 proc. badanych uznało, że opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy w Polsce. Przeciwną opinię wygłosiło 34,1 proc. pytanych. 11,1 proc. nie miało zdania.

Zobacz wideo Biernacki: Nie rozumiem, dlaczego stosowano tego rodzaju technologie zwłaszcza wobec lidera Agrounii

Sondaż: Opozycja z szansą na większość w Sejmie

Z opublikowanego w tym tygodniu sondażu United Surveys dla wp.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 32,3 proc. badanych.

Ławy rządowe w SejmiePiS może wygrać wybory, ale utrata władzy jest realna [SONDAŻ]

27,2 proc. oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Polskę 2050. Lewicę poparłoby 7 proc. ankietowanych, Konfederację 6,8 proc., a PSL-Koalicję Polską 6,5 proc.

W rezultacie KO, Polska 2050, PSL i Lewica miałyby 251 mandatów w Sejmie, co pozwoliłoby na stworzenie rządu.

Więcej o: