W systemie była luka. Wśród niezaszczepionych polscy ministrowie, posłowie, eurodeputowani

Luka w systemie rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19 pozwalała na sprawdzenie, kto nie przyjął jeszcze preparatu - podał Szymon Jadczak z wp.pl. Dziennikarz ustalił w ten sposób, że niezaszczepionych jest co najmniej kilkudziesięciu polskich polityków. O sprawie został poinformowany m.in. rzecznik rządu Piotr Müller. Luka ostatecznie została usunięta.

Jednym ze sposobów rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi jest skorzystanie z elektronicznego systemu na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Do tej pory, by zalogować się do systemu, wystarczyło podać PESEL, nazwisko oraz numer telefonu (na który następnie przesyłano SMS-em specjalny kod). Problem tkwił w tym, że system nie weryfikował, do kogo numer w rzeczywistości należy.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W praktyce więc, znając czyjś PESEL, można było zalogować się bez większego problemu, podając swój własny numer telefonu. Jeśli strona po zalogowaniu pozwalała wybrać punkt szczepień, można było wywnioskować, że dana osoba nie otrzymała żadnej dawki.

W przypadku, jeśli ktoś chciał zarejestrować się na drugą lub trzecią dawkę, system wymagał już logowania Profilem Zaufanym i wyświetlał odpowiedni komunikat.

Zobacz wideo Czy Marian Banaś powinien mieć uchylony immunitet? Pytamy posła Biernackiego

Kilkudziesięciu polityków niezaszczepionych

Portal wp.pl sprawdził w ten sposób, że co najmniej trzech członków rządu (spośród ponad 100 ministrów i wiceministrów) nie otrzymało ani jednej dawki. Łącznie niezaszczepionych jest co najmniej kilkudziesięciu posłów, senatorów i posłów do Parlamentu Europejskiego.

Dziennikarze przekazali informację o luce rzecznikowi rządu Piotrowi Müllerowi oraz pełnomocnikowi rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Januszowi Cieszyńskiemu. Błąd we wtorek po południu został usunięty.

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 21,6 mln osób. Podano ponad 9,5 mln dawek przypominających (kluczowych w walce z wariantem omikron).

Więcej o: