Sprawa Ukrainy. Szymon Szynkowski vel Sęk: Wielu zadaje pytanie, w jaką grę grają Niemcy

- W Polsce i innych państwach Europy Środkowej i Wschodniej wielu zadaje pytanie, w jaką grę grają właściwie Niemcy - mówi w wywiadzie dla DPA polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego wypowiedź odnosiła się do ostatnich działań niemieckiego rządu w związku z możliwą eskalacją konfliktu na linii Rosja - Ukraina.

Szynkowski vel Sęk po serii spotkań z niemieckimi partnerami w Berlinie udzielił wywiadu między innymi dla agencji DPA. Rozmowa skupiła się na relacjach polsko-niemieckich oraz sytuacji na Ukrainie w kontekście ostatniej mobilizacji sił rosyjskich na jej granicach.

Zobacz wideo Polska i Niemcy - 30 lat po upadku Muru Berlińskiego

- W Polsce i innych państwach Europy Środkowej i Wschodniej wielu zadaje pytanie, w jaką grę grają właściwie Niemcy. Pojawiają się wątpliwości, czy na Niemcy można liczyć - zauważa wiceszef naszego MSZ, komentując brak zgody tamtejszego rządu na dostarczenie broni Ukrainie.

Kay-Achim SchönbachDowódca niemieckiej marynarki wojennej podał się do dymisji

W trakcie rozmowy, Szynkowski vel Sęk zaapelował też do niemieckiego rządu o zezwolenie na dostarczenie Ukrainie haubic z dawnych zasobów NRD z Estonii. - Jesteśmy w szczególnej sytuacji i należy sięgnąć po szczególne środki - dodał.

Ukraina apeluje o pomoc ze strony Niemiec

Szefowa dyplomacji Niemiec i szef dyplomacji Rosji. Annalena Baerbock i Siergiej Ławrow na konferencji w MoskwieNiemcy nadal mają problem postawić się Rosji

Sama Ukraina również apeluje do Niemiec ws. dostaw uzbrojenia. Na ten moment jednak zarówno kanclerz Olaf Scholz, jak i Annalena Baerbock - szefowa niemieckiej dyplomacji, odrzucają prośby.

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

https://allegro.pl/oferta/pakiet-przyjaciela-teatru-syrena-11738701442

Więcej o: