Polski Ład. Grupa posłów PiS złożyła interpelację. "Zabrakło kampanii informacyjnych"

Ośmiu posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyło sejmową interpelację w związku z Polskim Ładem. W dokumencie politycy pytają między innymi o kwestie ewentualnych sankcji, które miałyby zostać nałożone na przedsiębiorców stosujących się do przepisów nowego rozporządzenia.
Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Niedługo minie miesiąc od wprowadzenia nowych przepisów podatkowych. Wątpliwości związane z Polskim Ładem jednak nie ustają i to mimo zapewnień rządu, że wśród osób zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie nikt nie straci. Tymczasem wątpliwości w związku z zamieszaniem wywołanym nowymi przepisami ma także grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie PiS składają interpelację do Ministerstwa Finansów. Chodzi o Polski Ład

Ośmiu posłów PiS złożyło 17 stycznia interpelację sejmową, w której wyraziło swoje wątpliwości. Politycy podkreślają, że choć rozporządzenie wydane 7 stycznia, które nakazuje pracodawcom rozliczenie wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy według zasad obowiązujących do końca 2021 r., jest "bez wątpienia krokiem w dobrym kierunku", to zostało ono opublikowane za późno, co spowodowało "ogromne zamieszanie wśród przedsiębiorców i księgowych".

"Dodatkowo duże obawy polskich pracodawców budzi tryb zmiany przepisów, ponieważ zmiany sposobu rozliczania zaliczek na podatek zostały wprowadzone ustawami w ramach Polskiego Ładu, natomiast zmiany zobowiązujące pracodawców do stosowania ponownie starych zasad zostały wprowadzone rozporządzeniem. Przedsiębiorcy obawiają się, że postępując zgodnie z rozporządzeniem i komunikatem Ministerstwa Finansów, łamią przepisy ustawy, a tym samym narażają się na odpowiedzialność karnoskarbową i sankcje określone przepisami" - podkreślono w interpelacji do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, pytając przy tym, czy przedsiębiorcy stosujący się do przepisów nowego rozporządzenia rzeczywiście są narażeni na sankcje, jakie działania ma zamiar podjąć Ministerstwo Finansów, by uchronić ich przed negatywnymi skutkami i gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać "kompleksową informację na temat ewentualnie grożących im sankcji". Pod pismem podpisali się: Grzegorz Gaża, Marek Wesoły, Grzegorz Matusiak, Andrzej Gawron, Jarosław Gonciarz, Robert Warwas, Jerzy Polaczek i Teresa Glenc.

Więcej aktualnych informacji na temat Polskiego Ładu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład. Posłowie PiS: Zabrakło kampanii i programów informacyjnych

W rozmowie z Wirtualną Polską autor interpelacji poseł Grzegorz Gaża powiedział, że do jego biura poselskiego zgłaszały się osoby z pytaniami dotyczącymi nowych przepisów podatkowych - stąd też pomysł, by wszelkie zasłyszane wątpliwości zamieścić w interpelacji. Zdaniem innego z posłów, który podpisał się pod dokumentem, Jerzego Polaczka, podczas wdrażania Polskiego Ładu popełniono błędy komunikacyjne. - Zabrakło kampanii i programów informacyjnych. Pod koniec roku powinniśmy dotrzeć z informacją do opinii publicznej. To powinien być obowiązek Telewizji Publicznej, a także przedstawicieli administracji rządowej i podatkowej - podkreślił.

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: