Skarga Polski i Węgier na "pieniądze za praworządność". TSUE: Wyrok zostanie ogłoszony 16 lutego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lutego wyda orzeczenie w sprawie skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o procedurę "pieniądze za praworządność", czyli przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością.

\

Zobacz wideo Skąd Unia bierze pieniądze i kto dorzuca najwięcej? Spór o budżet UE to ryzyko utraty miliardów euro

Pod koniec 2020 r. liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie budżetu Wspólnoty oraz Funduszu Odbudowy. Znalazł się tam także mechanizm warunkowości, który może być wykorzystywany do ochrony unijnego budżetu przed nadużyciami i korupcją, jeśli w danym kraju zostanie stwierdzone naruszenie praworządności. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 1 stycznia 2021 r. Prawo to od początku próbują zablokować Polska i Węgry, które twierdzą, że takie regulacje mogłyby łamać traktaty UE. 11 marca ub. r. oba państwa wspólnie złożyły skargę.

Pakistan Pakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Więcej informacji o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polska uważa, że przepisy zawierają liczne wady, nie mają podstawy prawnej i są próbą ominięcia nieskutecznej procedury praworządności z art. 7 unijnego traktatu. Wskazuje też na uznaniowość mechanizmu warunkowości, brak przewidywalnych kryteriów naruszeń oraz zbyt ogólne zapisy dające szerokie pole do interpretacji i działania.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki Polska nie reagowała na pismo KE? CIR dementuje

Podczas październikowej rozprawy w Luksemburgu pełnomocnicy polskiego rządu podkreślali również, że mechanizm warunkowości nie mieści się w zakresie podstawy prawnej, bo punkt ciężkości jest położony na ocenę przestrzegania zasad praworządności, a nie na kwestie finansowe i ochrony budżetu.

Rzecznik generalny TSUE: Mechanizm warunkowości zgodny z prawem UE

Na początku grudnia 2021 r. rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sánchez-Bordona uznał mechanizm warunkowości za zgodny z unijnym prawem i nie podzielił argumentów Warszawy i Budapesztu, które wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Siedziba TSUE w Luksemburgu Rzecznik TSUE ws. Polski: "Pieniądze za praworządność" zgodne z prawem

Komisja Europejska nie otrzymała od Polski odpowiedzi na swe pierwsze pismo w sprawie procedury "pieniądze za praworządność". Dwumiesięczny czas na odpowiedź od rządu Mateusza Morawieckiego minął o północy z 24 na 25 stycznia. - To nie może trwać bez końca. Podchodzimy konstruktywnie, co zakłada pewną gotowość Komisji Europejskiej do dłuższego czekania na odpowiedź. Ale ostatecznie brak odpowiedzi to też odpowiedź - mówił Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu. Pismo do Węgier w ramach procedury "pieniądze za praworządność" wysłano do Budapesztu o dzień później niż do Warszawy, a zatem termin na odpowiedź mija 25 stycznia w nocy.

Tymczasem 16 lutego TSUE ma wydać orzeczenie w sprawie skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.

Więcej o: