Biden po rozmowach nt. konfliktu Rosja-Ukraina. "Przygotowania do nałożenia dotkliwych kosztów"

"Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji, takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych kosztów ekonomicznych" - poinformował Joe Biden po rozmowach z europejskimi przywódcami na temat rosyjskiego zagrożenia wobec Ukrainy.

Spotkanie online Joe Bidena z europejskimi przywódcami trwało ponad godzinę. Jak informowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, rozmowy dotyczyły ewentualnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po nich prezydent USA opublikował wpis na Twitterze. 

Zobacz wideo Wobec kogo mógł być użyty Pegasus? Pytamy posła Tomczyka

Joe Biden po rozmowach ws. Ukrainy: Omówiliśmy wspólne wysiłki

"Rozmawiałem dzisiaj z europejskimi przywódcami w odpowiedzi na rozbudowę wojsk rosyjskich na granicach Ukrainy. Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji, takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych kosztów ekonomicznych i wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance" - skomentował Joe Biden. Do wpisu dołączył zdjęcie z wideokonferencji.

W rozmowach z Bidenem uczestniczyli prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Wspólne wysiłki na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji"

Po rozmowach Biały Dom wydał oświadczenie. Jak czytamy, prezydent USA i europejscy politycy "potwierdzili swoje nieustanne zaniepokojenie rosyjskimi siłami zbrojnymi na granicach Ukrainy oraz wyrazili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". "Podkreślili wspólne pragnienie dyplomatycznego rozwiązania obecnych napięć i dokonali przeglądu ostatnich zobowiązań z Rosją w wielu formatach. Liderzy omówili także wspólne wysiłki na rzecz powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym przygotowania do nałożenia na Rosję ogromnych konsekwencji i dotkliwych kosztów ekonomicznych takich działań, a także wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO" - czytamy. 

Lech Kaczyński człowiekiem 30-lecia WPROSTLech Kaczyński człowiekiem 30-lecia "Wprost". "Miał ten dar"

Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

- Reprezentowaliśmy naszą część Europy, czyli Europę Środkową, reprezentowaliśmy państwa, które bezpośrednio sąsiadują z Ukrainą i należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale również reprezentowaliśmy te państwa, które znajdują się w bezpośredniej strefie tzw. wschodniej flanki NATO - powiedział Andrzej Duda, relacjonując wirtualne spotkanie z innymi przywódcami. - Spektrum rozmów było szerokie i nie dotyczyło wyłącznie Ukrainy, ale Ukraina była rzeczywiście tym głównym tematem. Ja relacjonowałem m.in. treść moich rozmów z prezydentem Ukrainy. W najbliższych dniach będę się chciał podzielić tą wiedzą i tym obrazem sytuacji z najważniejszymi uczestnikami sceny politycznej - mówił. Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Andrzej DudaDuda po rozmowie z przywódcami ws. Ukrainy. "Nie mogę mówić w szczegółach"

Więcej o: