Afera mailowa. Były szef CBA miał deklarować "stuprocentową lojalność" Morawieckiemu. "Dzwonił do mnie"

Ciąg dalszy afery mailowej - kolejna ujawniona korespondencja dotyczy byłego szefa CBA Ernesta Bejdy. "Dzwonił do mnie dziś Bejda. Prosił, aby przekazać Ci, że dzwonił wyłącznie z podziękowaniami za możliwość dotychczasowej pracy. Przyjął wszystkie decyzje i jest, jak podkreśla, w stu procentach lojalny" - miał pisać Michał Dworczyk do premiera Mateusza Morawieckiego.

W sieci pojawiły się najnowsze maile, mające pochodzić ze skrzynki Michała Dworczyka z 19 lutego 2020 roku. To wiadomości - jak wynika ze screenów - adresowane do premiera Mateusza Morawieckiego. Czytamy w nich, że ówczesny szef CBA, Ernest Bejda, miał podziękować szefowi rządu za dotychczasową pracę. 

Tego dnia upłynęła jego kadencja, która nie została mu przedłużona. Przypomnijmy, że za szefostwa Bejdy w CBA media informowały o licznych aferach. W 2019 roku okazało się, że dyrektor delegatury biura w Lublinie, Jacek W., usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie serię zarzutów korupcyjnych. W centrali służby doszło także do kradzieży ogromnej sumy gotówki.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Niektóre maile Dworczyka wyglądają na autentyczne

"Dzwonił do mnie dziś Bejda. Prosił, aby przekazać Ci, że dzwonił wyłącznie z podziękowaniami za możliwość dotychczasowej pracy. Przyjął wszystkie decyzje i jest, jak podkreśla, w 100 procentach lojalny. Prosił tylko, żeby zapytać, czy wiesz o pomyśle na jego następcę - jakiś człowiek z ABW z delegatury chyba katowickiej. Powiedział, że facet jest ok, tylko Bejda obawia się, że może nie udźwignąć złożonych wyzwań, jakie stoją przed CBA...Michał" - miał pisać szef kancelarii premiera do Mateusza Morawieckiego. 

Na stanowisko powołała Ernesta Bejdę w 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło. W kwietniu 2020 roku trafił on do zarządu PZU. Nowym szefem CBA został płk Andrzej Stróżny, wcześniej dyrektor delegatury ABW w Katowicach.

Więcej najnowszych informacji o aferze mailowej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Medialne doniesienia ws. CBA

W 2020 roku portal Onet ujawnił, że jedna z pracownic Centralnego Biura Antykorupcyjnego wyprowadzała z tej instytucji pieniądze. Kobieta miała ukraść blisko pięć milionów złotych. Z doniesień medialnych wynika, że chodziło o pokrycie długów hazardowych.

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski poinformował w komunikacie, że w związku z ostatnimi publikacjami prasowymi dotyczącymi Centralnego Biura Antykorupcyjnego szef tej instytucji Ernest Bejda przedstawił sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych "stosowne informacje".

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stwierdził na konferencji prasowej, że sprawa "jest wyjaśniana" i prowadzone jest postępowanie.

Ernest BejdaSzef CBA Ernest Bejda ma stanąć przed komisją ds. służb specjalnych

CBA już we wcześniejszym komunikacie informowało, że "nie jest prawdą, jakoby utraciło jakiekolwiek środki finansowe".

Andrzej Duda i Mateusz MorawieckiAfera mailowa. "Broniarz i jego banda" w kolejnym wycieku

Afera mailowa - jakie jest stanowisko rządu?

Przypomnijmy - na początku czerwca Michał Dworczyk poinformował, że służby specjalne wyjaśniają sprawę włamania na skrzynkę mailową jego, jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych. Od tamtego czasu w sieci pojawiają się materiały, które rzekomo mają pochodzić ze skrzynek mailowych szefa Kancelarii Premiera i innych polityków.

KPRM nie komentuje prawdziwości wiadomości, ale też nie dementuje poszczególnych informacji w nich zawartych. W odpowiedzi na pytania dot. afery mailowej Centrum Informacyjne Rządu przekazało Gazeta.pl, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej". Amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem (Mandiant) oceniła w ubiegłym miesiącu, że grupa hakerów odpowiedzialna za operację "Ghostwriter" jest powiązana z rządem Białorusi

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

Więcej o: