Mark Brzezinski rozpoczyna pracę w ambasadzie USA. "W tym wymagającym czasie kontynuujemy pracę"

Amerykańska ambasada oficjalnie powitała w Polsce nowego ambasadora Marka Brzezinskiego, który rozpoczyna swoją misję w naszym kraju. "W tym wymagającym czasie kontynuujemy pracę na rzecz wzmacniania relacji amerykańsko-polskich" - napisano w mediach społecznościowych.

"Dziś powitaliśmy ambasadora Marka Brzezinskiego w Ambasadzie USA w Warszawie. Ze względu na sytuację pandemiczną, większość pracowników w spotkaniu uczestniczyła wirtualnie. W tym wymagającym czasie kontynuujemy pracę na rzecz wzmacniania relacji amerykańsko-polskich" - czytamy w mediach społecznościowych.

Nominowany przez prezydenta Joego Bidena na ambasadora USA w Polsce Mark Brzezinski został 19 stycznia w Białym Domu uroczyście zaprzysiężony na to stanowisko. Zaprzysiężenia dokonała wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Poseł Kowal ocenia ostatnie rozmowy Rosja-NATO, Rosja-USA

Nowy ambasador USA w Polsce zaprzysiężony podczas ceremonii w Białym Domu

Uroczystość odbyła się w Sali Ceremonialnej urzędu wiceprezydenta USA, który przylega do budynku Białego Domu. - Ja, Mark Brzezinski, uroczyście przysięgam, że będę wspierać i bronić konstytucji Stanów Zjednoczonych przeciwko wszystkim wrogom, zagranicznym i krajowym... - powtarzał słowa przysięgi nowy ambasador. - Tak mi dopomóż Bóg - zakończył Brzezinski z ręką na Biblii trzymanej przez córkę Aurorę i siostrę Mikę - gwiazdę telewizji MSNBC.

W czasie uroczystości nowemu ambasadorowi towarzyszyli też inni członkowie jego rodziny, w tym brat Ian Brzezinski. 20 stycznia Brzezinski przyleciał do Polski.

Mark Brzezinski nowym ambasadorem USA w Polsce

Prezydent Joe Biden 4 sierpnia 2021 roku nominował Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Z powodu politycznych sporów pomiędzy Demokratami a Republikanami w Senacie - dotyczących co prawda innych kwestii - jego kandydatura została oficjalnie zatwierdzona dopiero 18 grudnia. Podczas wcześniejszych przesłuchań mówił, że dobrze zna Polskę i przypomniał swego zmarłego ojca Zbigniewa Brzezinskiego. - W naszej rodzinie słowa "Niech Żyje Polska" i "Jeszcze Polska nie zginęła" miały swoje znaczenie: wspólne wartości i gotowość ich obrony - mówił.

Brzezinski nazwał Polskę lojalnym sojusznikiem i zapowiedział, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej i ekonomicznej w regionie poprzez Inicjatywę Trójmorza, a także działał wspólnie z polskimi władzami na rzecz Ukrainy oraz demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego. Mówił też o prawach społeczności LGBT oraz wolności mediów w Polsce.

Mark Brzezinski jest synem byłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezinskiego. Wcześniej pełnił funkcje w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz Pentagonie. Był także ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

Więcej o: