PiS może wygrać wybory, ale utrata władzy jest realna. Opozycja ma szansę [SONDAŻ]

Gdyby wybory odbyły się teraz, PiS osiągnęłoby najwyższy wynik, ale liczba mandatów byłaby dalece niewystarczająca do stworzenia rządu. Większość mogłaby mieć opozycja - ale wymagałoby to zbudowania koalicji wszystkich partii opozycyjnych.
Zobacz wideo Gdzie mamy punkty sporne w sprawie Turowa? Pytamy eksperta

W nowym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski różnica między KO, największym ugrupowaniem opozycyjnym, a partią rządzącą spadła z 8 do 5 punktów procentowych. 

Według WP przeliczenie wyników sondażu na mandaty oznaczałoby, że partie opozycyjne - KO, Polska 2050, PSL i Lewica miałyby większość potrzebną do stworzenia rządu, gdyby wszystkie zbudowały koalicję. W sumie miałyby 251 mandatów w Sejmie, czyli 20 więcej niż wynosi większość. Zaś PiS, nawet w koalicji z Konfederacją, nie byłoby w stanie stworzyć większości. 

Wyniki nowego sondażu. PiS ze spadkiem poparcia, KO rośnie

Według sondażu wybory parlamentarne wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą zagłosowałoby 32,3 proc. badanych. To nieco mniej niż w poprzednim badaniu sprzed dwóch tygodniu (wtedy było to 33 proc.).

Wzrost odnotowała z kolei będąca na drugim miejscu Koalicja Obywatelska. Chce na nią głosować 27,2 proc. respondentów. W poprzednim badaniu miała poparcie 25,1 proc.

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na trzecim miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 11,2 proc. badanych. To niemal tyle samo (11 proc.), co w poprzednim sondażu.

Spadek odnotowała Lewica, która ma poparcie 7 proc. badanych - dwa tygodnie temu było to 8,2 proc. Na Konfederację zagłosowałoby 6,8 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1,2 punktu procentowego, a na PSL-Koalicję Polską 6,5 proc. (spadek o 1,1 punktu). 9 proc. uczestników badania nie wie, na kogo oddałoby głos.

Na pytanie o udział w wyborach do Sejmu, gdyby te odbyły się teraz, 47,2 proc. zadeklarowało udział, a kolej 8,1 proc. odpowiedziało "raczej tak". 10,5 proc. stwierdziło, że nie wie, czy głosowaliby w wyborach. 34 proc. nie wzięłoby udziału w wyborach.

Badanie zostało przeprowadzone 21 stycznia 2022 metodą CATI.

Więcej o: