Opozycja jako jeden blok może wygrać wybory? Tak twierdzą nawet zwolennicy PiS [SONDAŻ]

Czy opozycja powinna startować w wyborach jako jeden blok na wspólnej liście, czy jako osobne partie? To pytanie, które często stawiają dziennikarze, politycy i eksperci. Teraz zadano je w sondażu i większość opowiedziała: tak, opozycja powinna startować jako jeden blok. Także ponad 40 proc. zwolenników PiS uważa, że w ten sposób wygrałaby z partią rządzącą.
Zobacz wideo Jak wygląda czeska polityka energetyczna i środowiskowa? Ekspert odpowiada

Opozycja powinna startować w najbliższych wyborach jako jeden wspólny blok, by mieć największe szanse na zwycięstwo nad PiS - uważa większość Polaków. A przynajmniej tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Taki blok składałby się z KO, Polski 2050, Lewicy oraz PSL.

Tak na pytanie ankieterów odpowiedziało 63 proc. badanych. 20 proc. ma przeciwną opinię i stwierdziło, że największe szanse na pokonanie PiS da start poszczególnych partii osobno. 17 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

W sondażu nie uwzględniono innych konfiguracji, jak powstanie mniejszych bloków partii opozycyjnych (np. KO i PSL, Lewica i Polska 2050 lub inne układy). W zwycięstwo wspólnej listy częściej wierzą wyborcy opozycji (83 proc.), niż PiS (42 proc.).

Wybory parlamentarne powinny odbyć się w roku 2023. Co jakiś czas pojawiają się spekulacje o ewentualnych wcześniejszych wyborach, jednak w tej chwili nic nie wskazuje na to, by PiS było zdecydowane na skrócenie kadencji Sejmu.  

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-22 stycznia na próbie 1100 ankietowanych. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. 

Więcej o: