Morawiecki potwierdza spotkanie z opozycją ws. pandemii. Co na to opozycja? "Propagandowa zagrywka"

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Spotkanie odbędzie się we wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Wierzę, że będzie owocne i pozwoli nam na podjęcie najlepszych możliwych decyzji dotyczących zdrowia i życia wszystkich Polek i Polaków" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller poinformował, że zaproszenie zostało skierowane do szefów kół i klubów parlamentarnych oraz partii politycznych na rozmowę o dalszych narzędziach, które mogłyby pomóc w skutecznej walce z pandemią koronawirusa. Piotr Müller powiedział, że premier chce porozumieć się z szefami ugrupowań politycznych przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, podczas którego będą prowadzone dyskusje na temat pandemii. Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szukanie większości dla ustawy Hoca?

Z nieoficjalnych informacji Interii wynika, że jednym z tematów rozmów ma być tzw. ustawa Hoca, która miałaby wprowadzić mozliwość weryfikacji szczepień przez pracodawców. PiS nie ma większości, by przyjąć tę ustawę, może więc szukać głosów na opozycji. 

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że projekt ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. - Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazuje, jak ważnym i krytycznym zagadnieniem jest ustawa, która jest w tej chwili procedowana w Sejmie - mówił Niedzielski o ustawie dotyczącej weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawców. 

"Propagandowa zagrywka", "PR ważniejszy niż życie Polaków"

Wnioskując po komentarzach przedstawicieli opozycji, na razie nie wiadomo, czy premier będzie miał z kim rozmawiać.

"Fajnie, że Premier zaprasza opozycje na spotkanie w sprawie walki z pandemią. W listopadzie, gdy takie spotkanie organizował Minister Kraska, to wszystkie propozycje opozycji zostały wysłuchane i…nie zostały wprowadzone w życie. PR wciąż ważniejszy niż życie i zdrowie Polaków. Mam nadzieję, że to spotkanie już będzie na serio. Temat ochrony życia Polaków jest tematem, na który trzeba rozmawiać z rządem" - napisał Jan Strzeżek z Porozumienia. 

"Jak Wam nie wstyd? Naprawdę myślcie, że ludzie to idioci? Że nabiorą się na tę propagandową zagrywkę? Ogarnijcie się i wprowadźcie paszporty covidowe, bo ludzie umierają! Do tego nie potrzeba spotkania z opozycją, bo jesteśmy za!" - skomentowała z kolei posłanka KO Izabela Leszczyna.

Więcej o: