PiS i Kukiz'15 zacieśniają współpracę. Będą kolejne wspólne ustawy - m.in. o opiece nad zwierzętami

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko zdradził, że niebawem w Sejmie pojawią się kolejne projekty ustaw, powstałe w ramach współpracy PiS i Kukiz'15. Będą one dotyczyły między innymi opieki nad zwierzętami czy rolniczych związków zawodowych.

W czwartek 20 stycznia Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko spotkali się z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. Tematem rozmów były kolejne projekty ustaw, które w ramach umowy programowej podpisanej przez Kukiz'15 z Prawem i Sprawiedliwością mają być wspólnie złożone przez te ugrupowania w Sejmie.

Zobacz wideo Co dalej z "piątką dla zwierząt". Komentuje Małgorzata Tracz

Kukiz'15 ma już cztery wspólne projekty ustaw z PiS

Jarosław Sachajko zdradził, że pierwsza z propozycji dotyczyła izb rolniczych. - W tej chwili do wyborów do izb chodzi 1-2 proc. rolników. Samorząd, który powinien reprezentować rolników, który ma bardzo duże uprawnienia i pieniądze rolników, bo rolnicy płacą na izby, jest wybierany przez garstkę ludzi - powiedział poseł Kukiz'15 w rozmowie z PAP.

Posłowie zaproponowali, by wybory do izb rolniczych były przeprowadzane przez Państwową Komisję Wyborczą w trakcie wyborów prezydenckich, by zwiększyć procent głosujących. Poza tym Kukiz'15 chce zmienić funkcjonowanie rolniczych związków zawodowych, które byłyby finansowanie niezależnie od Ministerstwa Rolnictwa.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Miś Ada został uśpionyBieszczady. Miś Ada został uśpiony. "Chcieliśmy, byś żył wolno, bez bólu..."

Projekt ochrony zwierząt - obowiązkowe czipowanie i kastracja zwierząt towarzyszących

Kukiz'15 naciska też, aby rozwiązać problem bezdomności zwierząt - głównie chodzi tutaj o psy. Sachajko dodał, że konieczne jest wprowadzenie odpowiedzialności właścicieli za swoje zwierzęta - które przede wszystkim powinny być obowiązkowo zaczipowane. Według posła ograniczy to sytuacje, gdy po adopcji czy zakupie psa właściciel się rozmyśli i zacznie zaniedbywać lub porzucać psa, kota czy inne zwierzę. W tym celu, poza obowiązkowym zaczipowaniem, musi powstać też baza danych z numerami zwierząt i danymi właścicieli.

Sachajko dodał, że zwierzęta, które mają być towarzyszące, a nie hodowlane, powinny być też wykastrowane. Zaczipowanie i wykastrowanie psa czy kota ma zwalniać właściciela z podatku od posiadania zwierzęcia. Wspomniane wyżej projekty są już gotowe. Posłowie Kukiz'15 chcą je złożyć jeszcze w przyszłym tygodniu.

Schronisko dla zwierząt - zdjęcie ilustracyjneTomaryny. Schronisko apeluje o pomoc. "Nie jest z gumy"

Mimo umowy programowej Paweł Kukiz oświadczył niedawno, że jeśli PiS będzie blokować powołanie komisji śledczej ws. podsłuchów przy użyciu Pegasusa, to członkowie jego koła poselskiego nie będą głosowali razem ze Zjednoczoną Prawicą w sprawach, które nie obejmuje porozumienie. W nieoficjalnej rozmowie Jarosław Kaczyński miał przyznać, że komisja powinna zbadać także podsłuchy, do których mogło dochodzić za rządów PO. 

Porozumienie, które Kukiz'15 podpisało z PiS dotyczą m.in. poparcia ustaw składających się na Polski Ład. PiS z kolei ma poprzeć projekty ustaw ważne dla programów Kukiz'15 - wymienia się tu m.in. wprowadzenie instytucji sędziów pokoju czy przegłosowanie tzw. ustawy antykorupcyjnej.