"Dziewicolog", ekspert Konfederacji od szczepień publikuje kolejne treści. "Błona dziewicza jak migdał"

Dr Zbigniew Hałat to autorytet antyszczepionkowców i Konfederacji, zapraszany nawet do Sejmu. Sam mówi o sobie, że jest dziewicologiem. Internauci przejrzeli treści, które publikuje na swoich stronach. W najnowszych treściach można przeczytać o "medialnej nagonce", a także o "eksterminacji i ludobójstwie". Lekarz porównuje także dziewice do oliwy extra virgin, tworząc w tym celu grafiki.

Lekarz pojawia się też regularnie w niszowych, prawicowych mediach oraz jest cytowany przez profile Konfederacji w mediach społecznościowych. Zbigniew Hałat od lat ma swoje stałe felietony w Radiu Maryja. Ostatnio dotyczą one przede wszystkim pandemii i szczepień, gdzie powiela teorie spiskowe i nieprawdziwe informacje, np. o rzekomej nieskuteczności testów na COVID lub o tym, jakoby szczepienia przeciwko COVID nie były przebadane - co jest nieprawdą.

W felietonach sprzed lat mówił sporo na temat dziewictwa. Poruszał m.in. temat rzekomego "związku depresji u dorastających dziewcząt i niezamężnych kobiet z utratą dziewictwa" i "depresji defloracyjnej", a także związku między rozwodami a momentem pierwszego stosunku.

Więcej najnowszych informacji ze świata polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Okazuje się, że to motyw, którym Hałat zajmował się obszernie, na co zwrócił uwagę jeden z użytkowników Twittera posługujący się nickiem gromota. Opisał on stronę, która miała być stworzona przez Hałata (odnośniki do tych samych treści znajdują się także na jego osobistej stronie halat.pl, strony są też postawione na tym samym serwerze i zarejestrowane na tę samą osobę). Strona nazywa się virginology.org, co można przetłumaczyć jako "dziewicologia". Można znaleźć na niej teksty wymieniające "zalety dziewictwa" czy informacje o "marszu dziewic na górę Ślężę" (o tym lekarz mówił także w Radiu Maryja).

Internauci zauważyli, że ze strony zniknęły informacje o dziewicach, ale można za to przeczytać o "medialnej nagonce", a także o "eksterminacji i ludobójstwie". Okazuje się, że na lekarza zarejestrowanych zostało kilka internetowych domen.

"W najnowszych treściach Hałat z pasją do dziewic połączył nawet oliwę extra virgin, tworząc stronę 'extra-virgin-olive-oil-c().eu', na której oliwa spotyka się z kobietami, na wspaniałych grafikach i animacjach" - pisze gromota.

"Na stronie halat-hamam()eu znajdziemy z kolei informacje o tureckiej łaźni 'halat hamam', mającej być obsługiwaną przez dziewice aż do ślubu..." - kontynuuje internauta.

Na stronie znajdują się prawie dwa tysiące zdjęć kąpiących się ludzi, kobiety na plaży, na rowerze, w komunikacji miejskiej, ze zbliżeniami na piersi czy nogi, gdy najprawdopodobniej nie są świadome wykonywania zdjęcia.

W swoich zasobach prezentuje również zdjęcia wagin i błon dziewiczych z podpisem "Z.Hałat", niektóre ze zdjęć są opatrzone komentarzem "błona dziewicza jest jak obrany migdał". Na stronie podano także numer lekarza z gwarancją darmowej porady. 

W chwili, gdy powstawał artykuł, nie wszystkie podstrony Hałata działały. Część z nich była niedostępna, co najmniej jednak przekierowywała na strony pornograficzne. 

Fałszywe informacje o pandemii

Od początku pandemii Hałat powiela fałszywe informacje o COVID-19 i szczepieniach przeciwko chorobie. Nieraz jego wypowiedzi były weryfikowane przez portale zajmujące się fact-checkingiem. 

Portal demagog.org.pl kilkanaście razy prostował fałszywe twierdzenia Hałata. Na przykład w listopadzie opisano tam nagranie, na którym lekarz przekonuje, że "szczepionki przeciw COVID-19 nie są ani skuteczne, ani bezpieczne, a ich skład jest nieznany". Fact-checkerzy podkreślają, że to nieprawda - szczepienia przeciwko COVID przeszły badania laboratoryjne i badania kliniczne takie, jak inne szczepienia. W ten sposób potwierdzono zarówno ich bezpieczeństwo, jak i skuteczność. Skład szczepionek jest jawny.

Z kolei konkret24.pl opisywał, że Hałat fałszywie twierdził, jakoby wariant delta koronawirusa był "szczególnie niebezpieczny dla osób zaszczepionych, a fala szczepień powodowała kolejną falę zachorowań".

Grozi mu utrata prawa do wykonywania zawodu

Pod koniec grudnia na temat Hałata pisała "Polityka" oraz "Gazeta Wyborcza". Tygodnik pisze, że jeszcze pod koniec 2020 roku lekarz był zastępcą dyrektora do spraw medycznych w dolnośląskim oddziale NFZ. Pracę tam zaczął w roku 2016, po dojściu PiS do władzy. Stanowisko stracił na koniec marca 2021 roku - a więc pozostawał na nim przez rok, pomimo głoszenia fałszywych informacji i zniechęcania do szczepień.

O jego wypowiedziach zawiadomiona została Naczelna Izba Lekarska i wszczęto postępowanie. Miała grozić mu utrata prawa do wykonywania zawodu. 

Po publikacjach wywiad z nim opublikował portal dorzeczy.pl. - Psy szczekają, karawana idzie dalej. Korzystając z okazji, informuję, że prowadzę epidemiologiczne dochodzenie ws. osobistej winy podżegaczy, pomocników i egzekutorów ludobójstwa - powiedział zapytany o krytykę jego wypowiedzi i zaprosił do odwiedzenia swojej strony. Mówił też o "nieuprawnionych przesłuchaniach przed Izbę Lekarską" i odbieraniu prawa do wykonywania zawodu "za pomocą argumentów wziętych z sufitu".

W odpowiedzi na nasze pytania Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej dr Wojciech Derkowski z Opolskiej Izby Lekarskiej potwierdził, że w lipcu 2021 roku zostało wszczęte postępowania wyjaśniające w sprawie przeciwko lek. Zbigniewowi Hałatowi. 

Hałat "prezentuje postawy antyzdrowotne w czasie występującej epidemii  związanej z wirusem Covid -19" i w sierpniu 2021 roku został mu postawiony zarzut. "Postępowanie jest w trakcie. Planowane jest zakończenie prowadzonego postępowania pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku" -napisał rzecznik. 

Okręgowy

Więcej o: