Kukiz dogadał się z KO ws. komisji śledczej. Nieoficjalnie: W czwartek deklaracja Tuska

Klub Koalicji Obywatelskiej i koło Pawła Kukiza zawarły porozumienie ws. powołania komisji śledczej ds. podsłuchów. O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza", później potwierdziły ją też inne media. Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ma w czwartek ogłosić deklarację w tej sprawie.

- Mam zapewnienie Borysa Budki, że pod wnioskiem ws. powołania sejmowej komisji śledczej podpisze się klub Koalicji Obywatelskiej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Paweł Kukiz.

Komisja śledcza ws. podsłuchów. Jest porozumienie Pawła Kukiza z KO 

Wcześniej o zawarciu porozumienia z Kukizem Borys Budka poinformował  "Gazetę Wyborczą". Komisja ma obejmować działania służb od 2005 roku. Wcześniej zakładano, że będzie to okres od 2007 do 2021 roku. Rozszerzenia o dwa lata domagał się Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Zobacz wideo Senacka komisja ds. inwigilacji. Soboń: Senat podkopuje własny autorytet
Paweł Kukiz był u mnie z poprawionym wnioskiem. W przyszłym tygodniu posłowie Koalicji Obywatelskiej się pod nim podpiszą

- powiedział w rozmowie z "GW" szef klubu KO. Jak czytamy w artykule, postawiono jeden warunek - PiS nie może mieć większości w komisji. 

PAP podaje  z kolei, że w czwartek podczas wizyty w województwie łódzkim deklarację w sprawie komisji ogłosi Donald Tusk. 

Sprawę komentował w "Kropce nad i" TVN24 Radosław Sikorski. Ocenił, że taka komisja byłaby "ciosem dla PiS". - Jeśli powstanie, bo wiemy, że jest (sejmowa - red.) zamrażarka i pani marszałek Witek nie jest samodzielnym politykiem, bo tam w ogóle nie ma samodzielnych polityków - powiedział. - Nie mając nic do ukrycia, bardzo dobrze, że się na to zgodziliśmy - dodał. 

Przeciwny powołaniu komisji jest klub PiS, ale - co przyznał Budka w "Gazecie Wyborczej" - KO liczy, że "Paweł Kukiz w takiej sytuacji będzie w stanie wymóc na marszałek Witek głosowanie nad projektem". - Jest przecież sojusznikiem rządzących i bez niego PiS nie może nic przeforsować w Sejmie, Kukiz może więc stawiać warunki - powiedział. 

Jak podaje PAP, pod projektem uchwały Kukiza ws. powołania komisji podpisy mają złożyć także Konfederacja, Porozumienie i koło Polskie Sprawy. 

Wcześniej o negocjacjach Pawła Kukiza z szefami klubów opozycyjnych pisała Wirtualna Polska. - Paweł jest tak zdeterminowany, że nawet zapowiedział, że jeżeli wniosek zostanie złożony, a PiS nie wprowadzi go do porządku obrad, to on już z PiS nigdy nie zagłosuje. Szanujemy taką postawę - mówił informator portalu, który uczestniczył w rozmowach. 

Więcej o: