Kukiz jednak postawi Kaczyńskiemu ultimatum? Nieoficjalnie: Jest już po rozmowach z Budką i Czarzastym

Paweł Kukiz może zerwać porozumienie z PiS, jeśli partia rządząca będzie blokowała projekt uchwały ws. utworzenia komisji ds. podsłuchów - informuje Wirtualna Polska. W Sejmie trwają kuluarowe rozmowy na ten temat, Kukiz miał już rozmawiać z przedstawicielami opozycji.

Jak podaje wp.pl, w tej sprawie Paweł Kukiz spotkał się m.in. z Borysem Budką i Włodzimierzem Czarzastym. Na razie nie padły jednoznaczne deklaracje. Szefowie klubów opozycyjnych, jak podaje portal, chcą, aby komisja skupiła się na inwigilacją przy użyciu Pegasusa. Kukiz już wcześniej informował, że jego partia zgadza się na utworzenie komisji śledczej śledczej dot. podsłuchów, ale chce, aby zajęła się okresem 2007-2021. 

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

Komisja ds. podsłuchów w Sejmie. W Sejmie trwają rozmowy

- Gdybyśmy poparli formułę komisji, którą proponuje Kukiz, to PiS by to wykorzystało przeciwko nam. Dlaczego? Ano dlatego, że partia rządząca w takiej komisji miałaby większość. A więc posłowie PiS, którzy zasiedliby w takiej komisji, zapewne zdecydowaliby, że nie zajmujemy się Pegasusem za ich rządów, tylko zaczynamy od działania służb w czasach rządów PO. A na to się nie zgodzimy, bo skandaliczne metody służb widzimy w tej chwili, afera z Pegasusem powinna być zbadana natychmiast - mówią w wp.pl liderzy klubów opozycyjnych. Sceptyczne co do pomysłu Kukiza jest także samo PiS. 

Rzeczniczka PiS Anita CzerwińskaKukiz proponuje powołanie komisji ws. podsłuchów. Rzeczniczka PiS odpowiada

- Paweł jest tak zdeterminowany, że nawet zapowiedział, że jeżeli wniosek zostanie złożony, a PiS nie wprowadzi go do porządku obrad, to on już z PiS nigdy nie zagłosuje. Szanujemy taką postawę - mówi z kolei informator wp.pl, który uczestniczył w rozmowach z Pawłem Kukizem. 

Do propozycji Kukiza odniósł się w środę Donald Tusk. - Ja sobie pomyślałem: czemu nie? Nie mam absolutnie żadnych powodów, żeby cokolwiek ukrywać. Chcą zbadać osiem lat naszych rządów, jeśli chodzi o podsłuchiwanie i używanie służb specjalnych - nie mam z tym żadnego problemu - mówił

Dzień wcześniej na antenie TVN24 szef Platformy Obywatelskiej ocenił, że "na 90 proc." powstanie komisja ds. Pegasusa. - Wydaje się, że jest grupa polityków, którzy dzisiaj wspierają władzę, gotowych do powołania komisji - ocenił. 

Donald TuskKomisja ws. podsłuchów za rządów PO-PSL i PiS? Tusk: Nie mam z tym problemu

Więcej o: