Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Ziobry. Chodzi o ocenę statusu sędziów przez ETPCz

W środę Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Zbigniewa Ziobry. Chodzi o zbadanie zgodności z polską konstytucją uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie oceny statusu sędziów powołanych przez nową KRS. - Grozę budzi to, że Ziobro wymontowuje kolejne bezpieczniki pozwalające nam na funkcjonowanie w Europie - stwierdził w rozmowie z Onetem Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku.
Zobacz wideo Czy czuje się pani bezpieczna w Polsce? Brejza: Nie

Rozprawa ws. wniosku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ma się rozpocząć o godz. 11:00. TK będzie orzekał w składzie: Stanisław Piotrowicz - przewodniczący, Mariusz Muszyński - sprawozdawca, Krystyna Pawłowicz, Wojciech Sych oraz Andrzej Zielonacki.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zbigniew ZiobroZiobro o aferze z Pegasusem: Burza w szklance wody, pic i fotomontaż

Wniosek Ziobry rozpatrzy Trybunał Konstytucyjny

Wniosek w tej sprawie Zbigniew Ziobro złożył 9 listopada ubiegłego roku. Według prokuratora generalnego, ETPCz, wydając wyrok ws. Krajowej Rady Sądownictwa, wykroczył poza swoje kompetencje. 8 listopada trybunał w Strasburgu stwierdził, że polskie władze naruszyły artykuł szósty europejskiej konwencji praw człowieka i zarzucił im polityczną ingerencję w nominację sędziów za pomocą Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie wezwali polski rząd do podjęcia "działań naprawczych" w tym zakresie. 

Wyrok europejskiego trybunału dotyczył skargi dwóch sędziów, którzy ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali na nie rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie odwołali się w tej sprawie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Sądu Najwyższego, która oddaliła apelację. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał w swoim orzeczeniu, że izba ta nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem, ponieważ składa się z sędziów rekomendowanych przez KRS. 

W rozmowie z Onetem wniosek Zbigniewa Ziobry skomentował Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku i były szef Państwowej Komisji Wyborczej. - Nie wiem, czy działanie pana Ziobry i pani sędzi Przyłębskiej z TK mają związek z prowadzeniem polityki zagranicznej, nie wykluczam tego. Na pewno mają one związek z tym, że Ziobro coraz śmielej poczyna sobie na polu europejskim i próbuje wymontowywać kolejne bezpieczniki, które pozwalały dotąd Polsce normalnie funkcjonować tak w Unii Europejskiej, jak w Radzie Europy - jesteśmy pełnoprawnymi członkami obu tych kluczowych europejskich organizacji - stwierdził.

Donald TuskPegasus. W Sejmie powstanie komisja śledcza? Donald Tusk: Na 90 proc.

Więcej o: