Andrzej Duda poleci do Chin na otwarcie igrzysk olimpijskich? "By wesprzeć sportowców"

Prezydent Andrzej Duda chce wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Pekinie - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. - Polska w 2023 roku jest gospodarzem igrzysk europejskich, więc jako gospodarz tego typu imprezy jest bardzo dobrze przyjęte, że odwiedza się poprzedniego organizatora - podkreślił.
Zobacz wideo Chiny prężą muskuły z okazji 70-lecia komunistycznej władzy

Prezydent Andrzej Duda planuje wziąć udział w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Na miejscu ma także spotkać się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Prezydent weźmie udział w igrzyskach olimpijskich? "Chce wesprzeć polskich sportowców"

Jak przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, wszystko zależy jednak od rozwoju pandemii i sytuacji bezpieczeństwa wokół naszych granic. - Prezydent planuje wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Chinach i wesprzeć w ten sposób polskich sportowców. Poza tym jest tradycją, że prezydent bierze udział w otwarciu igrzysk olimpijskich. Zwłaszcza że Polska w 2023 roku jest gospodarzem igrzysk europejskich, więc jako gospodarz tego typu imprezy jest bardzo dobrze przyjęte, że odwiedza się poprzedniego organizatora - powiedział Jakub Kumoch.

Przy okazji otwarcia igrzysk w Pekinie ma dojść również do spotkania przywódców Polski i Chin. Według ministra Kumocha stosunki między Andrzejem Dudą i Xi Jinpingiem są "bardzo dobre".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Joe Biden (zdjęcie ilustracyjne)USA bojkotują igrzyska w Pekinie. Chiny mówią o "politycznym pozerstwie"

Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z okazji "Dnia Polskiego Pekin 2022"

We wtorek 18 stycznia prezydent nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego oraz życzył polskim sportowcom sukcesów w Pekinie. W Centrum Olimpijskim w Warszawie prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli też udział w spotkaniu z okazji "Dnia Polskiego Pekin 2022".

Prezydent Andrzej Duda pogratulował też sportowcom i trenerom wyników osiągniętych podczas letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Zaznaczył, że nasi reprezentanci osiągnęli rekordowe noty. - Ten świetny występ, 14 medali, z czego cztery złote, był wielkim sukcesem, którego wielu się nie spodziewało, bo był to najlepszy wynik w XXI wieku, można nawet mówić, że od dziesięcioleci - mówił. - Dziękuję za to z całego serca - dodał.

Zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 4-20 lutego. 

Kim Dzong UnKim Dzong Un: Korea Północna stoi w obliczu wielkiej walki na śmierć i życie [ZDJĘCIA]

Więcej o: