Będzie trudniej o rozwód? "SE": Projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości wkrótce trafi do Sejmu

W Polsce będzie trudniej wziąć rozwód. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który wkrótce ma trafić do Sejmu. Zdaniem resortu, nowe przepisy miałyby pomóc małżeństwom mającym pod opieką nieletnie dzieci - poinformował we wtorek "Super Express".
Zobacz wideo Najtrudniejsze rozwody polskich gwiazd. Oni nie potrafili rozstać się z klasą

"Zupełną nowością ma być rodzinne postępowanie informacyjne, które trzeba będzie obowiązkowo odbyć przed złożeniem pozwu o rozwód. Ma ono trwać co najmniej miesiąc. Po jego zakończeniu, w trakcie postępowania o rozwód, sędzia będzie mógł je zawiesić, jeśli uzna, że są szanse na utrzymanie małżeństwa" - czytamy na stronie "Super Expressu".

Konferencja Zbigniewa Ziobry Zmiany w rozwodach. Sądy będą zawieszać sprawy rozwodowe

Rozwód? Najpierw mediacje dla rozstających się rodziców nieletnich dzieci

Ponadto w przypadku małżeństw mających nieletnie dzieci sąd będzie zobowiązany zaproponować bezpłatne spotkania mediacyjne. Resort Zbigniewa Ziobry zakłada, że mediacje pozwolą na uniknięcie rozwodu, a jeśli tak się nie stanie, to umożliwią zawarcie ugody regulującej kwestie związane z opieką nad dzieckiem czy alimentami. Pomysł wprowadzenia mediacji pojawił się już w 2019 roku.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Teraz do sądów trafiają pozwy, które w 10 proc. nie kończą się rozwodem. Liczymy na to, że dzięki mediacjom ten odsetek znacząco się zwiększy. Szacujemy, że skorzysta z nich od 30 do 50 proc. par - stwierdził na łamach dziennika wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Zdjęcie ilustracyjne Hiszpania. Zwierzę ma być traktowane jak członkek rodziny. Przy rozwodach też

Jak pisaliśmy w październiku ubiegłego roku, w pierwszym półroczu 2021 roku nastąpił prawie 14-procentowy wzrost spraw rozwodowych, które wpłynęły do sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości podało wówczas, że przez pierwsze sześć miesięcy roku takich spraw odnotowano 38,7 tys. Tymczasem między styczniem a czerwcem 2020 roku, było ich około 34 tys. Więcej o statystykach rozwodów w Polsce pisaliśmy tutaj:

Zdarza się, że jedno z małżonków daje przyzwolenie drugiemu na intymne relacje z innymi. Co w sytuacji, gdy zdecydują się na rozwód? W ciągu ostatniego półtora roku wpłynęło ponad 115 tys. spraw o rozwód

Więcej o: