Sondaż: PiS na "psychologicznej granicy poparcia". Najgorszy wynik od listopada 2020 r.

Jak problem inflacji i zamieszanie z Polskim Ładem wpłynęły na nastroje wyborców? Nowy sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje utrzymującą się przewagę PiS nad innymi partiami, ale zwiastuje też, że ugrupowanie "znalazło się na psychologicznej granicy 30 proc. poparcia i notuje w sondażach wynik najsłabszy od miesięcy".
Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się tej niedzieli, wzięłoby w nich udział 50,8 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie Onetu. Swój "zdecydowany" udział zadeklarowało 39,3 proc. badanych, zaś pozostałe 11,5 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".

Więcej informacji o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA]Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA]

Sondaż. Spadek poparcia dla PiS i KO. Sześć partii w Sejmie

Wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica (PiS i Solidarna Polska), na którą zagłosowałoby 30,1 proc. ankietowanych, czyli o 1,9 pkt proc. mniej niż w podobnym badaniu z końca listopada i aż o 6,5 pkt proc. mniej niż we wrześniu. "W ten sposób PiS znalazło się na psychologicznej granicy 30 proc. poparcia i notuje w naszych sondażach wynik najsłabszy od miesięcy" - zwrócił uwagę portal. Dodano, że poprzednio tak słaby wynik partia rządząca miała w listopadzie 2020 r., w okresie protestów po wyroku TK ws. aborcji. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość poparło 28,7 proc. badanych.

Mimo to PiS wciąż mocno wyprzedza Koalicję Obywatelską, którą poparłoby 20,2 proc. respondentów. KO względem poprzedniego sondażu odnotowała podobny spadek co PiS - o 1,9 pkt proc. Onet wskazuje, że jej wynik w badaniu z miesiąca na miesiąc jest coraz niższy - licząc od lipca 2021 r., gdy osiągnęła 26,2 proc.

Ryszard TerleckiTerlecki o "kursie kolizyjnym" i "twardej polityce wobec Unii Europejskiej"

Za nimi w sondażu uplasowały się kolejno: Polska 2050 Szymona Hołowni - 12,1 proc. (+ 0,3 pkt proc. od listopada 2021 r.), Konfederacja - 8,6 proc. (+ 1,5 pkt proc.), Lewica - 7,3 proc. (+ 0,3 pkt proc.), i Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska - 6 proc. (- 0,4 pkt proc.). Pozostałych 15,7 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Odsetek niezdecydowanych wzrósł od listopada o 2 pkt proc., a od września o 7,4 pkt proc.

Donald Tusk wspiera WOŚPDonald Tusk: "niech żyje WOŚP!". Przypomniał, co przekazał na licytację

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniu 13 stycznia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Spadek poparcia dla PiS także w dwóch innych sondażach

W ostatnim czasie ukazały się dwa inne sondaże parlamentarne - CBOS oraz Instytutu Badań Pollster dla dziennika "Super Express". Z badania wykonanego przez CBOS wynika, że gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 29,4 proc. ankietowanych, To o 1,8 pkt proc. mniej niż miesiąc temu. Z kolei w sondażu IBP poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 32,81 proc. badanych, co daje spadek o 3,57 pkt proc. względem grudniowego badania. Spadek poparcia zbiegł się w czasie z zamieszaniem związanym z Polskim Ładem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej:

PiSPolski Ład miał obniżyć podatki, a obniżył poparcie dla PiS-u. Dwa nowe sondaże

Więcej o: