Polski Ład miał tylko obniżyć podatki, a obniżył też poparcie dla PiS-u. Są dwa nowe sondaże

Zamieszanie związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu, podwyżki prądu i gazu, inflacja - początek roku nie był łaskawy nie tylko do Polaków, ale również dla Zjednoczonej Prawicy. Jak wynika z dwóch sondaży - CBOS i Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" - Prawo i Sprawiedliwość odnotowało spadek poparcia.

Polski Ład zaczęto od reformy podatkowej. Zmiany w odliczaniu składki zdrowotnej, wyższa kwota wolna od podatku oraz ulga dla klasy średniej skomplikowały system. Większość Polaków dzięki zmianom miała zyskać, tymczasem niektórym nauczycielom czy przedstawicielom służb mundurowych na początku roku spadły pensje.

Rząd zapowiedział, że zostaną wypłacone rekompensaty, a Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, które miało uporządkować sytuację. 

Zamieszanie na początku związane z Polskim Ładem, a także wynosząca 8,6 proc. inflacja mogły spowodować spadek poparcia dla partii rządzącej.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory odbyły się w styczniu, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 29,4 proc. badanych (spadek o 1,8 pkt. proc.).

Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 17,8 proc. (wzrost o 3,3 pkt. proc.). Na trzecim - Polska 2050 (11,8 proc., spadek o 2,2 pkt. proc.). Swoich posłów do Sejmu wprowadziłaby również Konfederacja (spadek z 7 do 5,2 proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłyby Lewica (3 proc., spadek o 2 pkt. proc.) i PSL (3 proc., poparcie bez zmian).

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 3-13 stycznia próbie 1135 osób, część osób przebadano metodą CAPI (przeprowadzane osobiście badanie ankietowe wspomagane komputerowo), część CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), a część metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej).

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Sondaż dla "SE": Spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy

Swoje badanie opublikował też w piątek "Super Express". Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety przez Instytut Badań Pollster wynika, że głos na Zjednoczoną Prawicę chciałoby oddać 32,81 proc. badanych (spadek o 3,57 proc.).

Na podium także Koalicja Obywatelska (24,5 proc., spadek o 0,78 pkt. proc.) oraz Polska 2050 (17,08 proc., spadek o 2,53 pkt. proc.).

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, według sondażu Instytutu Badań Pollster swoich posłów do Sejmu wprowadziłyby także Konfederacja (10,11 proc., spadek o 0,59 pkt. proc.), Lewica (7,06 proc., wzrost o 0,88 pkt. proc.) oraz PSL (6,44 proc., wzrost o 2,06 pkt. proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz'15 (1,25 proc.) i Porozumienie (0,3 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-13 stycznia na próbie 1044 dorosłych Polaków.

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Więcej o: