Polski Ład. Szczecin rezygnuje z dodatkowych zajęć w przedszkolach. "Miasto straciło 129 mln"

Bartosz Arłukowicz zaalarmował na Twitterze, że miasto Szczecin kończy z dodatkowymi lekcjami dla dzieci. Wszystko przez Polski Ład, w wyniku którego "miasto straciło 129 mln". Teraz Szczecin szuka oszczędności. "Można odnieść wrażenie, że niektóre decyzje samorządów mają charakter polityczny, a Polski Ład jest traktowany jako usprawiedliwienie dla niewłaściwego gospodarowania" - czytamy na Twitterze Polskiego Ładu.
Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Polski Ład, według władz Szczecina, przyczynił się do problemów finansowych miasta, przez co dzieci w wieku przedszkolnym od nowego semestru nie będą mieć zajęć dodatkowych m.in. rytmiki, zajęć sportowych czy lekcji angielskiego. 

- Cięcia w szczecińskiej oświacie są spore. Miasto przestanie płacić za to, za co płacić nie musi. Tych zadań niewymuszanych przepisami prawa w oświacie trochę było. Musieliśmy zmniejszyć wydatki m.in. na działalność pozalekcyjną, miejski program edukacji morskiej, organizację wypoczynku dzieci i młodzieży, program aktywizacji sportowej. Musieliśmy zlikwidować z miejskich programów jakościowych właśnie te zajęcia dodatkowe, które odbywały się w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych - skomentowała w RMF FM Lidia Rogaś, dyrektorka wydziału oświaty w urzędzie miasta w Szczecinie.

- Decyzje rządu spowodowały, że do miejskiej kasy wpłynie aż 129 mln zł mniej - przekazał RMF FM rzecznik prasowy urzędu miasta Dariusz Sadowski. Jak tłunaczył, według wstępnych prognoz Szczecin w 2022 roku miał otrzymać 742 mln zł wpływów z tytułu PIT. - Po zatwierdzeniu przez władze centralne zmian podatkowych już kilka miesięcy temu służby finansowe Miasta wyliczyły, że do kasy Szczecina wpłynie 613 mln zł. Ta wartość jest już potwierdzona i zgodna z wcześniejszymi kalkulacjami - dodał.

Więcej informacja ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Polski Ład w Szczecinie. "Miasto straciło 129 mln"

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz na Twitterze opublikował dokument, który zastępca prezydenta Szczecina skierował do dyrektorów placówek oświatowych w sprawie "zajęć dodatkowych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych finansowanych z puli Miejskich Programów Jakościowych". Zdjęcie okrasił swoim komentarzem: "Miasto straciło 129 mln. Koniec z zajęciami dodatkowymi dla dzieci. Premier RP zadowolony z siebie?" - napisał.  

"Szanowni Państwo, w związku z systematycznie wprowadzanymi przez władzę centralną zmianami przepisów prawa podatkowego, regulującymi od 2022 roku zasady finansowania samorządów terytorialnych, gwałtownemu obniżeniu ulegną dochody Gminy Miasto Szczecin uzyskiwane z wpływów podatku PIT. To skomplikowana i wymagająca sytuacja, ponieważ zmiany zasad odbywają się w trakcie rozpoczętych już programów i projektów" - czytamy w treści dokumentu.

"W związku z powyższym Miasto jest zmuszone do rezygnacji w 2022 roku tj. w 2. semestrze roku szkolnego 2021/2022 i 1. semestrze roku szkolnego 2022/2023 z dalszego finansowania zajęć dodatkowych przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym dotychczas realizowanych w ramach Miejskich Programów Jakościowych" - dodał w liście zastępca prezydenta Szczecina.

Szybka odpowiedź z oficjalnego profilu Polskiego Ładu

Na odpowiedź przedstawicieli Polskiego Ładu na zarzuty Bartosza Arłukowicza nie trzeba było długo czekać. "Wychodząc naprzeciw postulatom samorządów, wprowadzamy rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse samorządów. Dochody Szczecina będą o ponad 40 mln zł wyższe od planowanych przez samorząd" - czytamy w tweecie opublikowanym przez Polski Ład.

"Można więc odnieść wrażenie, że niektóre decyzje samorządów mają charakter polityczny, a Polski Ład jest traktowany jako usprawiedliwienie dla niewłaściwego gospodarowania" - dodali przedstawiciele w kolejnym tweecie.

Więcej o: