Monika Morawiecka jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość. Posiada także międzynarodowy dyplomu Master of International Management, przyznawanego przez europejskie stowarzyszenie szkół ekonomicznych CEMS.
"Z przyjemnością ogłaszam, że rozpoczęłam współpracę z jednym z kluczowych głosów w świecie energetyki - Regulatory Assistance Project (RAP), niezależną, bezpartyjną, pozarządową organizacją, której celem jest przyspieszenie przejścia na czystą, niezawodną i wydajną przyszłość energetyczną" - napisała w mediach społecznościowych Monika Morawiecka.
I dodała, że "po postawieniu PGE Baltica na właściwej pozycji do realizacji strategicznych celów PGE w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej cieszę się, że mogę zaangażować się w szerszy zakres tematów, w tym o najważniejszych czynnikach umożliwiających (i przeszkodach) w przejściu systemów energetycznych na bezpieczne systemy czystej energii jutra".
Monika Morawiecka w PGE była od 2006 r., a w lutym 2019 roku została prezeską PGE Baltica, która została wydzielona z PGE. Od 2010 r. w PGE pełniła funkcję dyrektora Departamentu Strategii - odpowiadała za strategię całej grupy kapitałowej, była odpowiedzialna za analizy otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego PGE oraz proponowanie długoterminowych planów rozwoju grupy zarówno w zakresie energetyki konwencjonalnej, jak i OZE.
Przeczytaj więcej informacji politycznych na stronie głównej Gazeta.pl.
Prywatnie jest kuzynką premiera Mateusza Morawieckiego. Choć w mediach społecznościowych padały oskarżenia o nepotyzm, po tym jak Morawiecka została prezeską PGE Baltica, podkreślano, że działa w branży energetycznej od wielu lat. Przez dziewięć ostatnich lat kierowała Departamentem Strategii PGE, a w latach 2013-2018 była członkinią Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Wcześniej pracowała m.in. w firmach doradczych, realizując różnorodne projekty w sektorze elektroenergetycznym, gazowym i ciepłowniczym.