Słowa Siergieja Ławrowa o NATO rozwścieczyły Sikorskiego: Jeśli spróbujecie, dostaniecie kopa w jaja

Europoseł Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski ostro zareagował na słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa o NATO. "Projekt, którego celem jest przejmowanie terytoriów osieroconych po upadku Układu Warszawskiego i Związku Radzieckiego" - napisał Ławrow. "Jeśli spróbujecie ponownie, dostaniecie kopa w jaja" - kończy się odpowiedź Sikorskiego.

Wypowiedź szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa przytoczyła 10 stycznia na Twitterze rosyjska ambasada w Londynie. Polityk odniósł się w niej do NATO w trakcie trwających między Rosją a USA rozmów dotyczących przyszłości stosunków w Europie Środkowej. Co aż tak rozzłościło europosła Radosława Sikorskiego?

Zobacz wideo Jak ofiary Pegasusa mogą dochodzić swoich praw? Pytamy senatora Kwiatkowskiego

Radosław Sikorski o słowach Ławrowa: Nigdy nie byliście naszym tatuśkiem

W przytoczonej przez rosyjską ambasadę w Londynie wypowiedzi szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że "NATO to projekt geopolityczny, którego celem jest przejęcie terytoriów osieroconych przez upadek Układu Warszawskiego i Związku Radzieckiego".

Protesty w KazachstanieKazachstan. Ponad 2 600 żołnierzy z poradzieckiej ODKB tłumi zamieszki

Na te słowa zareagował europoseł Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski. "Zrozumcie to raz na zawsze, w języku, który możecie pojąć. Nie zostaliśmy przez was osieroceni, bo nigdy nie byliście naszym tatuśkiem. Bardziej seryjnym gwałcicielem. I dlatego za wami nie tęsknimy. A jeśli spróbujecie ponownie, dostaniecie kopa w jaja" - napisał na Twitterze.

USA - Rosja. Szykuje się maraton rozmów

W poniedziałek w Genewie odbyło się spotkanie dyplomatów rosyjskich i amerykańskich, na którym poruszony został temat bezpieczeństwa i napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Spotkanie trwało osiem godzin. - Rozmowy były trudne, długie, bardzo profesjonalne - mówił Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji. - Mieliśmy wrażenie, że strona amerykańska bardzo poważnie potraktowała rosyjskie propozycje i dogłębnie je przestudiowała - dodał rosyjski polityk.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Nie pozwolimy nikomu zatrzasnąć polityki otwartych drzwi NATO, która zawsze była centralnym punktem Sojuszu - powiedziała Wendy Sherman, wiceszefowa dyplomacji Stanów Zjednoczonych. - Nie zrezygnujemy ze współpracy dwustronnej z suwerennymi państwami, które chcą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi - dodała. Zapewniła też, że żadne decyzje nie zapadną bez wiedzy tych, których rozmowy dotyczą.

Wendy Sherman i Siergiej Riabkow w GenewieUSA po rozmowach w Genewie: Odrzuciliśmy postulat Rosji ws. polityki NATO

Na środę zaplanowano posiedzenie Rady NATO - Rosja w Brukseli, a w czwartek w Wiedniu ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Rosji z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Więcej o: