Wicerzecznik PiS nawet nie próbował bronić Nowak za słowa o szczepionkach. "Głupia, szkodliwa wypowiedź"

- Trzeba co najmniej rozważyć zdecydowane ruchy w tej sprawie - stwierdził w radiowej Trójce wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o ewentualną dymisję małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. W ostatnim wywiadzie dla Radia ZET Nowak nazwała szczepienia przeciwko koronawiursowi "eksperymentem", choć eksperci wielokrotnie podkreślali, że szczepionki zostały wprowadzone na rynek zgodnie z prawem i spełniają wyśrubowane normy.

Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak powiedziała w piątek w Radiu ZET, że jest przeciwna wprowadzaniu obowiązkowych szczepień dla nauczycieli.

- Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, by kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać - stwierdziła, dodając, że "zwłaszcza, jeśli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje, konsekwencje tego eksperymentu, nie są do końca stwierdzone".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Eksperci wielokrotnie wskazywali w ostatnich miesiącach, że, wbrew temu, co twierdzi Barbara Nowak, szczepionki nie są eksperymentalne i spełniają wszelkie wymogi.

Do szczepień jednoznacznie zachęcają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska czy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Lekarze jednoznacznie wskazują, że szczepienia są jednym sposobem na walkę z pandemią.

Marcin Horała Horała nazwał szczepionki na COVID-19 "eksperymentalnymi". To nieprawda

Wypowiedź Barbary Nowak potępił do tej pory m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że małopolska kurator powinna ponieść konsekwencje swoich słów.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Fogiel o słowach Barbary Nowak: Głupia, szkodliwa wypowiedź

O sprawę został zapytany w sobotę także wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

- Jestem zdumiony tą wypowiedzią pani kurator, uważam, że nie powinna wypowiadać się na ten temat, jeżeli nie była w stanie wykonać minimalnego wysiłku polegającego na wejściu na stronę Głównego Inspektora Sanitarnego i przeczytania artykułu wyjaśniającego, dlaczego twierdzenie o rzekomych eksperymentach mija się z prawdą - powiedział polityk.

Jak dodał, "jest to wypowiedź szkodliwa, głupia i należy ją potępić, co do tego nie ma żadnych wątpliwości".

Barbara Nowak o szczepieniach: Barbara Nowak o szczepieniach: "eksperyment". Niedzielski: Brak rozumu

Pytany o kwestię ewentualnej dymisji Barbary Nowak, Fogiel zaznaczył, że "to już będą decyzje w pierwszej kolejności wojewody, a w drugiej ministra". - Trzeba byłoby co najmniej rozważyć zdecydowane ruchy w tej sprawie - przyznał.

Barbarę Nowak skrytykowała też m.in. była rzeczniczka PiS, a obecnie europosłanka Beata Mazurek. Dopytywała w mediach społecznościowych ministra edukacji Przemysława Czarnka o przeszłość małopolskiej kurator.

 "Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności, tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi" - pisała Mazurek do Czarnka.

Beata Mazurek Mazurek domaga się dymisji kurator i pisze do Czarnka: Ty głuchy jesteś?

Wiceszef resortu edukacji Tomasz Rzymkowski zapowiedział w rozmowie z Polsat News, że ministerstwo skieruje do wojewody małopolskiego pismo ws. Barbary Nowak, "bo to jest właściwy organ do podejmowania adekwatnych działań".

"Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego" - napisała w piątek na Twitterze Barbara Nowak.

Więcej o: