Komisja śledcza dot. podsłuchów jednak powstanie? Kukiz: Mamy gotowy wniosek

"Mamy gotowy wniosek ws. powołania komisji śledczej dot. podsłuchów w latach 2007-2021" - poinformował Paweł Kukiz. Jak dodał, chodzi o to, aby zbadać zbadać prawdopodobieństwo "nadużywania podsłuchów przez służby w czasach rządów i PiS, i PO".

O gotowym wniosku ws. powołania komisji śledczej dot. podsłuchów w latach 2007-2021 Paweł Kukiz poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Głównym celem komisji byłoby zbadanie możliwości i dużego prawdopodobieństwa nadużywania podsłuchów przez służby w czasach rządów i PiS, i PO" - napisał lider Kukiz'15. "Przypominam, że w czasach rządów PO-PSL mieliśmy aferę z podsłuchiwaniem przez ABW blisko 50 dziennikarzy, która do dziś nie została rzetelnie wyjaśniona. Jeśli mamy badać komisyjnie problem podsłuchiwania, to badajmy jednych i drugich" - podkreślił poseł.

"Należy podkreślić, iż bezprawne działania służb, naruszające podstawowe prawa obywatelskie, zasługują na jednoznacznie negatywną ocenę i powinny zostać wyeliminowane z życia publicznego. Jednak aby możliwe było wszechstronne rozpoznanie przedmiotowego problemu, niezbędna jest współpraca Parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi, dla dobra wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy we wniosku.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Kaja Godek Godek wygłaszała antyszczepionkowe tezy. Mówiła o "biznesie antyaborcyjnym"

AP o inwigilowaniu Pegasusem

Przypomnijmy, z badań Citizen Lab działającego przy Uniwersytecie w Toronto, co ujawniła agencja Associated Press, wynika, że senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza był inwigilowany przy pomocy systemu Pegasus w 2019 roku. Był wówczas szefem sztabu wyborczego KO.

Z doniesień medialnych wynika także, że oprogramowania użyto też przeciwko prawnikowi Romanowi Giertychowi, który reprezentował czołowych polityków opozycji, oraz Ewie Wrzosek, prokuratorce, która sprzeciwiła się czystkom w polskim wymiarze sprawiedliwości. Wrzosek już w listopadzie alarmowała, że "koncern Apple przekazał jej dowody, że jej telefon był poddany działaniu Pegasusa".

W zeszły poniedziałek Krzysztof Brejza poinformował, że skierował wniosek do NIK o zbadanie m.in. legalności podjęcia takich działań.

Mateusz Morawiecki KPRM o usunięciu Konfederacji z Facebooka: Przykład cenzury

Służby odpowiadają ws. Pegasusa

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w kontekście doniesień podkreślił, że "w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego [obecnie jest nim Zbigniew Ziobro - red.] i wydaniu postanowienia przez sąd.

"Każde użycie metod kontroli operacyjnej uzyskuje wymagane prawem zgody - w tym zgodę sądu. Polskie służby działają zgodnie z polskim prawem" - napisał. Stwierdził też, iż "sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione".

Więcej o: