Kto odpowiada za blisko 100 tys. zgonów na COVID-19? Na pierwszym miejscu wcale nie rząd. Sondaż

Za wysoką liczbę zgonów osób chorych na COVID-19 odpowiadają przede wszystkim ci, którzy nie noszą masek i nie szczepią się - takiego zdania są ankietowani sondażu Ipsos dla OKO.press. Na tę odpowiedź wskazało 39 proc. badanych. Niewiele mniej obarczyło winą rządzących.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę przed południem o 17 196 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 632 zakażonych osób.

W szpitalach przebywa ponad 19 tys. pacjentów, do respiratorów podłączonych jest ponad 18,5 tys. chorych. Według danych ministerstwa od początku pandemii w Polsce koronawirusem zakaziło się w sumie już 4,1 mln osób. Zmarło 98 666 chorych.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pracownia Ipsos w sondażu przeprowadzonym dla portalu OKO.press zapytała badanych, kto odpowiada za śmierć blisko 100 tys. osób zakażonych koronawirusem. Można było wskazać maksymalnie dwie odpowiedzi.

Adam NiedzielskiKonferencja MZ. Co z dalszymi obostrzeniami? Niedzielski odpowiada

Najwięcej osób - 39 proc. - wskazało na odpowiedź "Ludzie, którzy nie noszą maseczek, nie szczepią się". 34 proc. winą obarczyło "rząd, który prowadzi złą politykę".

Według 22 proc. ankietowanych za taki stan rzeczy nie odpowiada nikt, bo "taki jest po prostu efekt pandemii". Zdaniem 15 proc. "nie można mieć zaufania do takich danych". 6 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Sondaż. Kto odpowiada za blisko 100 tys. zgonów na COVID-19?

Ipsos zapytał też ankietowanych o ich preferencje polityczne. Okazuje się, że jedynie 4 proc. wyborców PiS obarcza rząd winą za dużą liczbę zgonów, a 48 proc. przypisuje to osobom unikającym szczepień i maseczek.

Prezydent Andrzej DudaAndrzej Duda po raz drugi zakażony koronawirusem

Sytuacja jest diametralnie inna w przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej - 65 proc. twierdzi, że za śmierć blisko 100 tys. osób odpowiada rząd, a 50 proc. obwinia ludzi, którzy niechętnie podchodzą do obostrzeń i szczepień.

Sondaż został przeprowadzony metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w dniach 28-30 grudnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych Polaków.

Więcej o: