Terlecki w ogniu pytań o Polski Ład. "Jaką pan pensję dostał, niższą też?"

- Pan wykładowcą akademickim na pół etatu jest, prawda? I jaką pan pensję dostał, niższą też? - takie pytania usłyszał od dziennikarzy w Sejmie Ryszard Terlecki. Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu powtarzał, że "cała panika była niepotrzebna", a rząd "tylko troszkę popełnił błąd", nie informując Polaków o tym, jakie dokumenty mają wypełnić, by nie stracić części swojej pensji.

- Myśli pan, że zapłacicie politycznie za bałagan z Polskim Ładem? - pytano w Sejmie Ryszarda Terleckiego. Dziennikarze odnosili się podatkowego chaosu i problemów z wypłatami pensji dla nauczycieli i przedstawicieli innych zawodów, którzy dostali wypłaty pomniejszone o kilkaset złotych. Zamieszanie nadal trwa - zdezorientowani są także księgowi i doradcy podatkowi, nie było też żadnej kampanii informacyjnej. 

Czytaj więcej: Polski Ład powodem niższej pensji? Ekspertka: To możliwe. Na zmianach wielu Polaków straci 

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Polexit się toczy

Terlecki pytany o Polski Ład. "Panika była niepotrzebna"

- Rzeczywiście się trochę zamieszania pojawiło wczoraj rano. Ta cała panika była niepotrzebna, bo nikt nie straci. No, troszkę popełniliśmy błąd, bo od wczesnych godzin rannych trzeba było już wyjaśniać, na czym polegał ten niepokój, który powstał wśród nauczycieli - powiedział Terlecki

Dopytywany, czy na pewno był to tylko niewielki błąd, odparł:

No, już gdzieś od godziny 13 czy 14 przedstawiciele rządu wyjaśniali. No i myślę, że są już dziś wszyscy przekonani, że Polski Ład to jest dobre rozwiązanie.

- A pan wykładowcą akademickim na pół etatu jest, prawda? I jaką pan pensję dostał, niższą też? - pytali dziennikarze.

- Nie patrzyłem. No, niektórzy nie wypełnili dokumentów odpowiednich i dlatego nie dostali.

- A pan wypełnił dokumenty odpowiednie? - dopytywano go.

- Nie.

- Czyli nawet pan nie wiedział, że trzeba to wypełnić? - pytano.  - Nie.. Ja po prostu nie miałem czasu się zainteresować - skwitował Terlecki. Zaznaczył też, że "pośpiech był konieczny". - Chcieliśmy, żeby jak najszybciej weszło w życie. (..) Przez parę godzin było trochę niepokoju, ale mam nadzieję, że to się już uspokoi - mówił.

Przypominamy, że podstawowa stawka podatku PIT wynosi aktualnie 17 proc. Gdy przekroczymy próg podstawy opodatkowania, od nadwyżki należy zapłacić wówczas 32 proc. Próg wynosi aktualnie 85 528 zł, jednak Polski Ład zwiększy jego wysokość do 120 000 zł. Będzie to obowiązywać wszystkich rozliczających się według skali podatkowej, którzy osiągną w trakcie roku dochód wyższy niż 85 528 zł. Mniejsze wynagrodzenia mogą otrzymać od 2022 roku m.in. pracownicy tych zakładów pracy, w których nie można złożyć oświadczenia na formularzu PIT-2.

Czytaj więcej o chaosie ws. Polskiego Ładu:

Polski Ład obniżył pensje nauczycieli? Rzecznik zapowiada rekompensaty. Trzeba... wysłać maila

Polacy otrzymują niższe pensje przez Polski Ład? Rzecznik rządu zrzuca winę na księgowych

W sieci wrze. Policjanci, pielęgniarki, emeryci pytają o niższe wypłaty. "Rząd ukradł mi pieniądze"

PIT-2 - co to jest i kto powinien złożyć ten dokument? Chodzi o nawet 425 złotych miesięcznie

Więcej o: