Nieoficjalnie: Banaś chce uderzyć w Błaszczaka. "Dobijał się" do TVP, ale Kurski odmówił

"W nowym roku Marian Banaś szykuje ofensywę. Zamierza zasypać rząd Zjednoczonej Prawicy raportami" - informuje "Wprost", dodając, że na celowniku znalazł się Mariusz Błaszczak i zakup myśliwców F-35. Prezes NIK miał wysyłać prośby do TVP, aby mógł na antenie telewizji publicznej zaprezentować efekty pracy Izby. Miało to rozwścieczyć Jacka Kurskiego.
Zobacz wideo Tusk do Kukiza: Panie Pawle, ja właściwie nie mam żadnych wątpliwości, że pan także mógł być ofiarą podsłuchów

Jak informuje "Wprost", Najwyższa Izba Kontroli na czele z Marianem Banasiem przygotowała raporty dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej, budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka czy zakupu myśliwców F-35 od Amerykanów bez przetargu. Przypomnijmy, umowa na sprzęt została podpisana 31 stycznia ubiegłego roku w Dęblinie. Polska zakupiła 32 samoloty bojowe wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym, ale bez offsetu. Umowa warta jest 4,6 miliarda dolarów.

Prezes NIK miał już dwa razy wysyłać prośbę do Telewizji Polskiej, aby mógł wystąpić na jej antenie i zaprezentować prace Izby. Jednak za każdym razem jego prośby miały zostać zignorowane. - Kiedy do Jacka Kurskiego przyszli ludzie z prośbą Banasia o wywiad, był wściekły - podkreślił rozmówca "Wprost" z NIK.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zbigniew ZiobroWydatki Funduszu Ziobry. Pegasus, a wcześniej m.in. antyaborcyjna fundacja

Sprawa inwigilacji Pegasusem

W zeszłym tygodniu Marian Banaś zapowiedział, że Najwyższa Izba Kontroli zajmie się także sprawą śledzenia Pegasusem senatora Krzysztofa Brejzy. "Podejrzenia dotyczące inwigilacji polityków i obywateli to jeden z najpoważniejszych kryzysów demokracji. NIK już po kontroli wykonania budżetu za 2019 rok sygnalizowała poważne wątpliwości w tej kwestii. Czas wrócić do tej sprawy!" - napisał w mediach społecznościowych prezes NIK.

Przypomnijmy, że z badań Citizen Lab działającego przy Uniwersytecie w Toronto wynika, że senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza był inwigilowany przy pomocy systemu Pegasus w 2019 roku. Z doniesień medialnych wynika, że oprogramowania użyto także przeciwko prawnikowi Romanowi Giertychowi i prokuratorce Ewie Wrzosek. Brejza w poniedziałek 27 grudnia poinformował, że skierował wniosek do NIK o zbadanie m.in. legalności podjęcia takich działań. 

.Wizyta Prezydenta Dudy w Trzcianie pod BochniaDuda niełaskawy. Z prawa łaski skorzystał najmniej razy spośród prezydentów

Więcej o: