Andrzej Duda niełaskawy. Z prawa łaski skorzystał 109 razy - najmniej spośród prezydentów Polski

Prezydent Andrzej Duda bardzo rzadko korzysta z przysługującemu mu prawa łaski. Podczas pierwszej kadencji zdecydował się na ułaskawienie 95 osób. Po objęciu urzędu w drugiej kadencji zrobił to jedynie 14 razy.

Prezydent Polski na mocy art. 139 Konstytucji może zastosować prawo łaski. Dzięki niemu może darować wyrok w całości lub częściowo złagodzić karę. Prawo łaski stosowane jest w przypadkach, w których "skutki wyroku są nadmiernie dolegliwe, a ich represyjny charakter znacznie przekracza poziom zamierzony przez sąd" - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz wideo Waldemar Pawlak wraca do wielkiej polityki? Ekspertka wyjaśnia

Andrzej Duda bardzo rzadko korzysta z prawa łaski. Podczas obecnej kadencji ułaskawił 14 osób

"Rzeczpospolita" wskazuje, że Andrzej Duda jest najrzadziej ułaskawiającym prezydentem III RP. Podczas poprzedniej i obecnej kadencji (od 6 sierpnia 2020 r.), czyli przez niemal sześć i pół roku ułaskawił jedynie 109 osób. Jak podaje dziennik, Lech Wałęsa w czasie jednej kadencji ułaskawił 3454 skazanych, a Aleksander Kwaśniewski w obu kadencjach ułaskawił 4288 osób. Z kolei Lech Kaczyński skorzystał z prawa łaski 201 razy, a Bronisław Komorowski 360 razy.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Andrzej Duda nie korzystał z prawa łaski od 2 lipca 2021 roku, kiedy to skrócił jednej osobie okres próby warunkowo umorzonego postępowania karnego, a drugą przedterminowo zwolnił z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. Kary te dotyczyły (kolejno) zniewagi i oszustwa.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Andrzej Duda podczas pierwszej kadencji ułaskawił:

  • 15 skazanych za rozboje,
  • 14 skazanych za oszustwa,
  • siedmiu skazanych za zniesławienie,
  • trzy osoby skazane za dystrybucję środków odurzających w ramach zorganizowanych grup przestępczych,
  • trzy osoby skazane za znęcanie się nad rodziną,
  • jedną osobę skazaną za morderstwo,
  • jedną osobę skazaną za przestępstwo seksualne.

Poseł KO o Andrzeju Dudzie: Raczej zajmuje urząd, niż go sprawuje

Jak podaje "Rzeczpospolita", poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki uważa, że długa przerwa w ułaskawieniach może być spowodowana ogólnie zbyt niską aktywnością prezydenta. - Raczej zajmuje on urząd, a nie go sprawuje, i wykonuje tylko to, o co go poprosi wysoki szczebel polityczny - mówi poseł KO.

Noworoczne orędzie prezydenta Andrzeja DudyDuda do rządu: Oczekuję działań, które skutecznie będą chronić portfele Polaków

Tłumaczy również, że "główną funkcją [ułaskawień - red.] jest korekta systemu, gdy potrzebna jest modyfikacja wyroku, a może to zrobić tylko prezydent". - Zawsze były przypadki wymagające działania prezydenta i nie wierzę, by nagle zniknęły - dodaje poseł KO Robert Kropiwnicki.

Więcej o: