Surowe ograniczenia dla niezaszczepionych we Włoszech. Dwie trzecie ludności w żółtej strefie

Dwie trzecie Włochów od poniedziałku jest w żółtej strefie zaostrzonych restrykcji. Sytuacja zmieniła się dla osób niezaszczepionych, czyli zdecydowanej mniejszości. Nie mogą iść do kina, teatru, biblioteki, na koncert, wypić kawy przy barze, zjeść przy stole w środku restauracji.

Żółtymi strefami w związku z gwałtownym skokiem liczby zakażeń są regiony: Lombardia, Piemont, Lacjum, Sycylia, Liguria, Marche, Wenecja Euganejska, Friuli- Wenecja Julijska, Kalabria oraz autonomiczne prowincje Trydent i Bolzano. Mieszka w nich 37 milionów osób.

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiana koloru z białego na żółty następuje w regionach, w których liczba zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców przekracza 150, zajętych jest ponad 10 procent łóżek na intensywnej terapii i więcej niż 15 proc. na pozostałych oddziałach covidowych. Jest to, jak zauważa prasa, dzwonek alarmowy - ostrzeżenie przed możliwością prawdziwego zaostrzenia restrykcji, jeśli sytuacja będzie dalej się tam pogarszać.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Obecnej zmiany nie odczują osoby posiadające tzw. Super Green Pass, czyli wzmocnioną przepustkę COVID-19, wystawioną tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia. Jest ona wymagana w wielu publicznych przestrzeniach, a rząd nie wyklucza rozszerzenia tego wymogu w najbliższym czasie także na wszystkie miejsca pracy.

We Włoszech zaszczepionych jest 86 proc. obywateli

Zaszczepionych we Włoszech jest około 86 procent mieszkańców. Przyzwyczaili się już do tego, że proszeni są o okazanie przepustki COVID-19 w barach i restauracjach, w placówkach kultury, ośrodkach sportowych, przy wstępie na masowe imprezy.

USA. LotniskoUSA. Zima i pandemia paraliżują lotniska. "Absolutne piekło"

Jak stwierdza dziennik "La Stampa", 10 stycznia rozpocznie się w kraju "prawie lockdown dla niezaszczepionych", ponieważ wejdą w życie dalsze zaostrzone przepisy. Wzmocniona przepustka będzie wymagana praktycznie wszędzie z wyjątkiem sklepów.

Super Green Pass będzie obowiązkowy w pociągach, a także w komunikacji miejskiej. Osoby bez takiego dokumentu nie będą mogły usiąść nawet w ogródkach restauracyjnych ani zatrzymać się w hotelu. Niedostępne dla nich będą także stoki narciarskie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na gov.pl

Więcej o: