Rada Mediów Narodowych została utworzona w 2016 roku. Organ ten powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, a także pełni funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi. Latem 2022 r. Sejm wybierze jego nowych członków. Zdaniem "Rzeczpospolitej" wpływ na skład RMN chciałby mieć lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
Kadencja trzech członków rady z ramienia PiS zakończy się 22 lipca 2022 roku, a kolejnego, Juliusza Brauna, cztery dni później. - Jeśli obecna arytmetyka sejmowa się utrzyma, będę starał się tak z niej korzystać, by jak najbardziej odsiermiężyć telewizję - zapowiedział Paweł Kukiz. Obecnie Prawo i Sprawiedliwość nie ma bowiem sejmowej większości, zapewnia ją czteroosobowe koło Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia.
Dziennik zwraca uwagę, że lider Kukiz'15 wielokrotnie wyrażał swoje niezadowolenie z powodu zarządzania przez Jacka Kurskiego Telewizją Polską i kilkukrotnie złożył wniosek o jego odwołanie. Wątpliwości dotyczyły m.in. organizacji festiwalu w Opolu w 2017 roku czy materiału "Wiadomości" TVP, wyemitowanego w 2019 roku po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W lipcu 2021 roku polityk zapowiedział także, że jeśli Kurski zostanie zdymisjonowany, zastanowi się nad poparciem "lex TVN". Ostatecznie jednak muzyk poparł ustawę, mimo braku dymisji szefa TVP.
- Pewnego dnia PiS przyjdzie z propozycjami, dotyczącymi Rady Mediów Narodowych, ja jednak będę miał własne. Mam tę komfortową sytuację, że przez 30 lat obracałem się w środowisku medialnym. Na pewno nie potraktuję tej sprawy lekko - zapowiedział Kukiz, jak cytuje dziennik.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kadencja członów rady trwa sześć lat. W jej skład wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez prezydenta, wskazane przez opozycję. Obecnie są to Krzysztof Czabański (PiS), który pełni rolę przewodniczącego organu, Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez KP PO) oraz Robert Kwiatkowski (Nowa Lewica), który w sierpniu 2020 roku został powołany na miejsce Grzegorza Podżornego, zgłoszonego przez Kukiz'15.